Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?
13 Temmuz 2024

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Renkleri

Sibirya Kurdu, görünüş olarak en güzel köpek türlerinin başında gelir. Vahşi doğanın büyüleyici güzelliğini kusursuz bir biçimde sergileyen bu köpek ırkı, yüzyıllarca kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevlerinde kullanılmış güçlü ve yapılı köpeklerdir. Sibirya kurdu, kahverengi veya mavi gözlü olabilir. Yavrular doğduklarında göz renkleri koyudur, yani siyah ya da laciverttir. Gözleri yeterince ışık almazsa, göz renkleri koyu kalabilir. Gözlerinin önünde saydam bir yapıya sahip olan bu tür, bu saydamlık ile asıl göz renklerini belirler. Ancak biraz büyüdüklerinde göz renkleri tamamen belli olur ve bu sebeple en az bir buçuk aylık olmaları gerekir. En önemli özelliklerinden biri, annesinin ve babasının göz renkleri mavi ise yavrunun göz rengi de mavidir.

Sibirya kurdunun tüy renkleri çeşitli olabilir:
  • Siyah ve beyaz
  • Kahverengi ve beyaz
  • Düz beyaz
  • Gri ve beyaz
Büyük kar ayakkabılarına benzer tüyleri ile patilerini keskin buzlu zemine karşı korurlar. Kulakları oldukça dik ve yukarıda konumlu bir şekildedir. Sibirya kurdu, yumuşak bir dış kürke sahiptir ve bu yüzden sıcağı sevmezler; eksi 60 derece soğuğa kadar dayanıklıdırlar. Gereksiz yere havlamayan bir köpek ırkıdır ve bu özellikleri ile bakıcılarının büyük sevgisini kazanmıştır. İnsanlara karşı oldukça yumuşak davranır ve çok iyi bir dostluk kurarlar. Son derece şefkatli olduklarından dolayı çocuklara karşı çok hoşgörülüdürler. Ancak özgürlüklerine düşkünlükleri ve inatçılıkları ile tanınırlar.

Sibirya Kurdu Beyaz

Beyaz Sibirya Kurdunun orta boy bir kafası ve orta büyüklükte oval biçiminde gözleri vardır. Ortalama ömrü 11-13 yıldır. Erkeklerin ağırlığı 20-27 kilogram arasında değişirken, dişilerin ağırlığı ise 16-23 kilogramdır. Özgürce koşup oynamayı çok seven bir ırktır ve tıpkı ataları gibi bir davranış sergilerler. Ayrıca sürü hayatına daha kolay uyum sağlarlar çünkü soğuk iklimler için daha uygundurlar. Beyaz Sibirya kurdunun oldukça fazla egzersiz gereksinimi vardır. Tek başlarına olmayı hiç sevmezler ve yalnız kaldıklarında sıkılıp evdeki eşyaları kemirebilirler. Dolayısıyla ev yaşamı için çok uygun değillerdir ancak evde bulunan diğer hayvanlarla genelde çok iyi geçinirler. Buna rağmen yabancı diğer hayvanlardan pek hoşlanmazlar. İnsanlara karşı inanılmaz bir uyuma sahiptirler.

Sibirya Kurdu Gri

Gri Sibirya Kurdunun esas yapısı itibariyle yüzü ve vücudu beyazdır. Diğer kısımları gri veya gümüş griye veya kum sarısına kadar dönebilir. Üzerinde beyaz desenler ile açık kum rengi gibi renkler olabiliyor. Sibirya kurdu, bir yıl içerisinde iki defa tüy dökümü yaşarlar. Tüy dökme zamanları açısından düzenli tarama ile rahatlama sağlanabilir. Özellikle de yaz aylarında yapısal özelliklerinden dolayı yaşamakta zorlanırlar. Sibirya kurdu, yüksek bir metabolizmaya sahiptir ve az bir yiyecek ile çok uzun yollar alabilir. Ataları çok uzun mesafeli seyahatlere alışkındırlar. Bu yüzden gayet hızlı koşabilirler.

Sibirya Kurdu Kahverengi

Kahverengi Sibirya Kurdu, zekâsıyla dikkat çeker. Gözleri mavi, kahverengi veya sarı olabilir ya da bu renklerin birleşiminden oluşan biri mavi, diğeri kahverengi de olabilir. Sahiplerine oldukça bağlıdırlar ve sahibi ile olduğu sürece sürekli onunla oynamak isterler. Bu yüzden yalnız kaldıklarında üzülerek ağlayabilirler. Sibirya kurdunun eğitimi diğer köpeklere göre daha kolaydır. Öğretilmek istenen şeyleri algılamaları ve öğrenmeleri açısından oldukça başarılıdırlar. Yavru köpeklerin gerekli besini alabilmesi için günde beş defa öğün verilmelidir. Bunlar büyüdükçe öğünler günde bir defaya düşürülür. Yavrular ilk iki ay anne sütü ile beslenir; ilerleyen zamanda ise köpek maması ile beslenirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sibirya Kurdu Neler Yapar?

Sibirya Kurdu Neler Yapar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Kızıl Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

Kızıl Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Nasıl Beslenir?

Sibirya Kurdu Nasıl Beslenir?

Sibirya Kurdu Karakteri

Sibirya Kurdu Karakteri

Sibirya Kurdu Dişi Türleri ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Dişi Türleri ve Özellikleri