Sibirya Kurdu Maması Ölçeği ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Sibirya Kurdu Maması Ölçeği ve Nasıl Yapılır?

Sibirya kurdu maması, İnsanların ve diğer canlı türlerinin yemesinde sorun olmayan birçok gıda maddesi köpekler için tehlike rahatabilmektedir. Bunun sebebi köpeklerin metabolizmalarının farklı olmasıdır. Bu tarz yemekler hafif sindirim problemi yaşatırken, bazıları da tehlikeli ve ciddi rahatsızlıklara ve ölüme bile sebep olabilmektedir.

Sibirya kurdu maması ve ölçeği

Sibirya kurdları az yemek yediği için iştahsız zannetmeyin. Bu durum Sibirya kurdlarının ortak özelliğidir. Sibirya kurdu ile aynı ağırlıkta olan diğer köpek ırkları yarı yarıya daha fazla yiyecek tüketebilirler. Sibirya kurdunun beslenmesi diğer köpek ırklarından bir farkı yoktur. Sibirya kurdu maması olarak profesyonel kuru mamaların verilmesi uygun olmaktadır. Verilecek olan kuru mamalar Sibirya kurdun yaşına ve kilosuna göre verilmesi gereklidir. Yavru Sibirya kurdları 6 haftalık olduğunda anne sütünden kesilmeye başlar. Sibirya kurdlarında normal büyüme ve gelişmeyi sağlayabilen besin ihtiyacına göre diğer erişkin köpeklerden daha fazladır. Mamada doğru miktarların köpeğe verilmesi çok önemlidir. Genellikle kuru mama ile beslenenler iki öğün olmak üzere günde 1,5-2 ölçek yani bardak yeterli olmaktadır. Sibirya kurdun enerjisi yüksek ise daha az, tam tersi enerjisi daha az ise mamayı daha fazla miktarda verebilirsiniz. Sibirya kurdu için kullandığınız mama kaliteli ise ekstra bir şey vermenize gerek yoktur. Bunun yanında protein kaynaklı olan ek gıda takviyelerinden kesinlikle uzak durulması ve verilmemesi gerekir. Bu köpeğiniz de alerji durumuna neden olabilir.

Sibirya kurdu verilmemesi gereken mamalar

Sibirya kurdu maması olarak da et, balık kılçığı ve kemik verilmesi doğru değildir. Normalde hiçbir köpek ırkına et ve kemik verilmemesi gerekmektedir. Bunun sebebi köpeğiniz hızlı yemeğe çalışırken yemiş olduğu kemik iç organlara batıp hasar ve zarar verebiliyor olmasıdır. Bunun devamında sürekli kusma, enfeksiyonlara açık hale gelmesi, şiddetli kanamalar ve ölümlerle sonuçlanmaktadır. Çikolata, çay, kahve ve kafeinli maddelerden uzak tutulmalıdır. Uzak durulmasını gerektiren sebep ise çikolatada şeker dışında farklı maddelerde bulunur. Bu maddeler köpeklerde kalp-damar ve sinir sistemini etkilemektedir. Yüksek dozlarda 100-200 ml. Olarak belirlenmiştir. Köpeklerde felç ve ölümle sonuçlanan vaklar görülmektedir. Bunların yerine köpekler için özel üretilen bisküviler ve ödül tabletleri verilebilir. Kedei maması verilmemelidir. Köpeklerde sistem bozukluklarına, kalp damar tıkanıklıklarına, yüksek tansiyona, karaciğerde yağlanmaya, böbreklerde ve gözlerde hasarlara neden olabilmektedir. Bebek maması, hayvansal yağ parçaları, süt ve süt ürünleri, karaciğere, küflü bozuk gıdalar, çiğ yumurta, çiğ balık, tuz, şekerli gıdalar, turunçgiller, üzüm, salam, sosis, patates sapları, ıspanak yaprakları, yemek artıkları, tütün, alkollu içeceklerden uzak tutulmalıdır. Sibirya kurdu maması olarak bu tarz gıdalar kesinlikle verilmemelidir.

Sibirya Kurdu Maması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Sibirya Kurdu Kökeni

Sibirya Kurdu Kökeni

Sibirya Kurdu Karakteri

Sibirya Kurdu Karakteri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

Sibirya Kurt Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurt Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Kahverengi Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

Kahverengi Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Nerede Yaşar?

Sibirya Kurdu Nerede Yaşar?

Yavru Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı

Yavru Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı