Kızıl Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kızıl Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

Kızıl sibirya kurdu; Sibirya kurtlarının diğer adı husky olarak geçmektedir. Bu ırk yüzyıllar boyunca Sibirya'da Çukçi insanları tarafından Ren geyiği sürülerini gütme ve kızak çekmekte kullanılmıştır. Bu kurtlar 1905 yılında Alaska'ya götürülmüşlerdir. Sibirya kurtları tarihte ilk dikkat çekmeleri Alaska bölgesinde meydana gelen difteri salgını için gereken ilaçları bu köpeklerden oluşan bir sürü getirmiştir. O tarihten itibaren insanların dikkatlerini çekmeyi başarmıştır. Kızıl Sibirya kurtlarını ve diğer renklerde olanları Çukçiler tarafından yetiştirilen köpeklerdir. Sibirya'da Rusya federasyonuna bağlı olarak Çukçi Özerk Cumhuriyetinde yaşayan insanlarındır. Zamanla Kanada, Alaska ve Grönland yayılmışlardır. Kızıl Sibirya kurtlarının en çok görüldüğü yer Amerika'da Teksas-Florida eyaleti'dir.

Sibirya kurtlarının yapısı, karakteri ve özellikleri nelerdir?

Orta boy köpek türündendir. Kürkleri kalın, kulakları sivridir. Sibirya kurtları - 60 altına kadar yaşayabilmektedir. Ortalama ömürleri 11-13 yıldır. Erkek Sibirya kurtlarının ağırlığı 20-27 kg. 'dır. Dişiler ise 16-23 kg. 'dır. Buz mavisi gözleriyle dikkatleri üzerine çeken bir köpek ırkıdır. Bazılarının göz renkleri farklı tonlarda olabilir. Ne kadar da soğuk ve ürkütücü de görünseler de sevgi dolu hayvanlardır. Bu kurtların yüzü ve vücudunun alt kısımları beyazdır. Geriye kalan yerlerinin renkleri, gri, kılçıl, gümüş, kum sarısı, beyaz, siyah ve kızıl sibirya kurdu tonları mevcuttur. Kalın bir kürke sahip olmalarında dolayı sıcak havalarda enerji düşüklüğüne ve hareketsizleşme sorunu yaşayabilirler. Aktif dayanıklı ve enerjik yapıları vardır. Hafif yapıları olduğundan dolayı hızlı koşabilirler. Özgürlüklerine düşkündürler. Dillerinden terlerler. Tüyleri patilerini buzlu zeminlere karşı korumaktadır. İnatçı ve çocuk gibi yaramazlık yaparlar. Bununla beraber Oyuncu ve kibar yapılarında söz konusudur. Aile bağları çok güçlüdür. Çocuklarla araları oldukça iyidir. Sakin ve geçinmesi kolay bir köpek ırkıdır. Zeki bir köpek türüdür. Bu sebepten dolayı anlama konusunda sorun yaşamazlar ama gerek görmedikçe komutları uygulamazlar. Sibirya kurtları kedi, fare ve kuşlar gibi ufak hayvanları avlarlar. Bekçi köpeği duyuları yeterli değildirler. Bunun sebebi çok sevgi dolu yanlarını herkese gösterebilmeleri ve az havlamalarından dolayıdır. Sıcak havaları pek sevmezler. Sibirya kurtları yalnız kalmayı sevmezler. Kızıl Sibirya kurdu olsun diğer renkleri de olsun ulumayı çok severler. Bu köpekler ev ve apartman hayalarına uygun değildirler tek kaldıklarında eşyaları kemirebilirler. Sibirya kurtları sıcak iklime uygun değildirler. Egzersizlere ihtiyaçları vardı ama sıcak iklimde bulunanlara egzersiz yaptırılmamalıdır. Eğitilebilen köpeklerdir. Sevdiklerini ve ailesini koruma özellikleri vardır.

Sibirya kurtlarının bakımı nasıl yapılır?

Sibirya kurtları yıl içerisinde iki defa tüy dökümü yaşarlar. Tüy dökme sırasında tarama yaparak kurtta rahatlama sağlanır. Sibirya kurtlarında gebelik süresi 65-70 gün sürmektedir. Dişinin ilk hamileliği ise 1-2 yavru yapar. İlerleyen zamanlarda ise 4-7 arasında yavru sahibi olurlar. Yavrular ilk iki ay anne sütü ve ardından mama ile beslenebilir.

Sibirya kurtlarının rahatsızlıkları

Genellikle yakalandıkları rahatsızlıklar kalça displasizi, göz hastalıkları, çinko eksikliğidir. Genetik olarak ise bronşite eğilimli ve midehastalıkları yaşamaktadırlar. Kızıl Sibirya kurdu ve diğer renkleri ne kadarda dayanıklı olursa olsun veteriner kontrolleri aksatılmamalı ve aşıları yapılmalıdır.

Kızıl Sibirya Kurdu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Sibirya Kurdu Karakteri

Sibirya Kurdu Karakteri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sibirya Kurdu Cinsleri Türleri ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Cinsleri Türleri ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Bakımı Sibirya Kurdu Beslenmesi

Sibirya Kurdu Bakımı Sibirya Kurdu Beslenmesi

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurdu Kökeni

Sibirya Kurdu Kökeni