Kahverengi Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kahverengi Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

Kahverengi Sibirya Kurdu, Kahverengi Sibirya kurdu Sibirya kökenli bir köpek cinsidir. Kahverengi Sibirya kurdu işçi cinsi bir köpektir. Kahverengi Sibirya kurdu kızak köpekleri olarak kullanmaktadır. Kahverengi Sibirya kurdu kızak çekmenin yanı sıra çobanlık (Özellikle rengini çobanlığı), bekçilik için kullanılmıştır. Kahverengi Sibirya kurdunun buz mavisi gözleri vardır. Kahverengi Sibirya kurdunun göz rengi genelde buz mavisi olmakla birlikte farklı renklere sahip olanları da vardır. İlk gördüğünüz anda insanı korkutur. Fakat sevgi dolu bir köpek cinsidir. Kahverengi Sibirya kurdu dillerinden terlerler. Kahverengi Sibirya kurdu çocuklara düşkündür ve çocuklara karşı sabrı yüksektir. Kahverengi Sibirya kurdu çok inatçı bir köpek cinsidir. Kahverengi Sibirya kurdu genel çerçevede etraflarındaki canlılara sevgi gösterisinde bulunan özellikle çocukları çok seven bir köpek cinsidir.

Kahverengi Sibirya Kurdu Özellikleri Nelerdir?

Kahverengi Sibirya kurdu fare, kuş gibi küçük hayvanı avlamaktan hoşlanırlar. Ulumaktan da hoşlanırlar ve havlamaktan çok ulurlar. Yalnız kaldıklarında eşyalari kemirebilirler. Kahverengi Sibirya kurtları sıcak havaları hiç sevmezler. Soğuk iklim daha çok severler. Eksi 60 dereceye kadar yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Kahverengi Sibirya kurtların ömrü 11-13 yıl arasındadır. Kahverengi Sibirya kurtlarının erkeğinin kilosu genellikle yirmi ile yirmi yedi kilogramdır. Kahverengi Sibirya kurdunun dişisinin ise ağırlığı on altı ile yirmi üç kilogram arasında değişmektedir. Kahverengi Sibirya kurtları çok zeki hayvanlardır. Öğrenmeye çok meyillidirler. Fakat kendi mantıklarına ters gelen şeyleri kesinlikle öğrenmek istemezler ve direnç gösterirler. Ailelerine bağlıdırlar. Çevrelerine karşı çok sevecen sevgi dolu bir köpek yapıları vardır. Çevrelerine zarar vermeyi çok sevmezler ve vermezlerde. Yalnız fare, kuş gibi küçük hayvanlar avlamaktan da çok hoşlanırlar. Kahverengi Sibirya kurtları çok sadıktırlar. Kahverengi Sibirya kurtları özgürlüklerine çok düşkündürler. Bundan dolayı başıboş bırakıldıkları zaman bulundukları yeri terk edip giderler. Oyun oynamayı çok severler. Fakat sıcak havada genelde serin yerlerde miskin bir şekilde yatarlar. Kahverengi Sibirya kurtlarının sıcağı sevmezler çünkü kürkleri çok sıkıdır. Bu nedenle soğuk havada olmayı yeğlerler. Eksi altmış dereceye kadar yaşayabilirler. Oyun oynamayı çok severler ve sürekli hareket halinde olmaktan hoşlanırlar.

Kahverengi Sibirya Kurdu Bakımı Nasıl Yapılır?

Kahverengi Sibirya kurdunun tüyleri kısadır. Fakat yine de düzenli aralıklarla fırçalanması gerekmektedir. Haftada iki ya da üç kez fırçalamak yeterlidir. Yalnız fırçalama işlemi sırasında çok sert hareket etmemek gerekir. Kahverengi Sibirya kurdu çok sert fırçalanır ise sinirlenebilirler. Kahverengi Sibirya kurdu çok bakım gerektirmez. Yılda iki defa tıraş edilirse iyi olur.

Kahverengi Sibirya kurdu çok hareketli bir köpek cinsidir evde beslemek için çok uygun değildir. Sıcak ortamları sevmedikleri içinde serin ortamlarda çok hareketlilik gösterirler. Oynamayı, eğlenmeyi hareket halinde olmayı çok severler.

Kahverengi Sibirya Kurdu Yorumları

soru

Deniz

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba, hediye olaraka sibirya kurdu aldı arkadaşlarım, ama daha önce köpek beslemedim ve bakımı nasil olur, ne yer hiç bilmiyorum nasil besleyebilirim yada neler yer mamadan başka bilgisi olan varmı

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba Deniz,

Sibirya kurduna sahip olmak harika bir deneyim olabilir, ancak bu türün özel ihtiyaçları olduğunu unutmamalısın. Sibirya kurtları enerji dolu ve zeki köpeklerdir, bu yüzden bol egzersiz ve zihinsel uyarı gerektirirler. Beslenme konusunda ise kaliteli bir köpek maması tercih etmen önemli. Mamanın içeriğinde yüksek protein ve düşük tahıl oranı olmasına dikkat etmelisin. Ayrıca, tavuğa, pirince ve sebzelere dayalı ev yapımı yemekler de zaman zaman verilebilir, ancak bunların dengeli ve besleyici olmasına özen göstermelisin. Veterinerinle de düzenli olarak iletişimde kalarak, doğru beslenme ve bakım konusunda profesyonel tavsiyeler alabilirsin.

Sevgiler,

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sibirya Kurdu Nerede Yaşar?

Sibirya Kurdu Nerede Yaşar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sibirya Kurdu Tüy Dökmesi

Sibirya Kurdu Tüy Dökmesi

Sibirya Kurdu Fiyatları

Sibirya Kurdu Fiyatları

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri

Safkan Sibirya Kurdu Türleri ve Özellikleri

Safkan Sibirya Kurdu Türleri ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Dişi Türleri ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Dişi Türleri ve Özellikleri