Sibirya Kurdu Türleri ve Özellikleri
21 Haziran 2024

Sibirya Kurdu Türleri ve Özellikleri

Sibirya Kurdu (Husky)

Sibirya kurtları, diğer adıyla Husky ırkı, yüzyıllar boyunca Sibirya'da Çukçi insanları tarafından kızak çekmede ve ren geyiği sürülerini gütmede kullanılmışlardır. Sibirya kurtları 1905 yılında Alaska'ya götürülmüşlerdir. Bu bölgede ortaya çıkan difteri salgını için gereken ilaçları bu köpeklerden oluşan bir sürü getirmiştir ve o tarihten sonra insanların dikkatini çekmeye başlamışlardır.

Fiziksel Özellikler ve Görünüm

Buz mavisi gözleriyle dikkati üzerine çeken Sibirya Kurtları ne kadar ürkütücü görünseler de sevgi dolu hayvanlardır. Yumuşak huylu köpeklerdir. Sibirya Kurtları kuzeyli köpek türlerindendir. Çukçiler tarafından yetiştirilen köpeklerdir. Çukçiler, Sibirya'da Rusya Federasyonu'na bağlı Çukçi Özerk Cumhuriyeti'nde yaşayan insanlardır. Bu Sibirya Kurtlarının yüzü ve vücudunun alt kısmı beyazdır. Geriye kalan kısımları ise griden gümüşe, kum sarısından siyaha kadar değişir. Genellikle kulakları diktir. Mükemmel bir görselliğe sahip olan Sibirya kurtları herkes tarafından beğenilen bir köpek cinsidir.

Karakter ve Davranışlar

Sibirya Kurtlarının tüyleri patilerini buzlu zemine karşı korur. Sibirya Kurtları oldukça inatçı ve yaramazdır. Ama aynı zamanda çok kibar ve oyuncudur. Ailelerine çok bağlıdırlar. Sibirya Kurtları çok zeki, sakin ve geçinmesi kolay olan köpeklerdendir. Çocuklarla ve köpeklerle iyi anlaşırlar. Sibirya kurtları herkesle iyi geçinirler fakat kedi, fare, kuş gibi küçük hayvanları avlamak isterler. Sevgi dolu yani herkesi sevebildiklerinden ve az havladıklarından iyi bir bekçi köpeği değillerdir. Sıcak havalardan hoşlanmazlar ve hava sıcak olmadığında mükemmel bir yürüyüş veya koşu arkadaşı olabilirler. Sibirya Kurtları ulumayı çok severler ve yalnız kalmaktan nefret ederler. Sibirya kurtları ev ve apartman hayatına uygun hayvanlardan değildir. Evde yalnız kaldıklarında eşyaları kemirmeye başlayabilirler.

Yaşam Şartları ve Sağlık

Sibirya Kurtları sıcak iklimlere de uygun olmayan bir ırktır. Egzersize gerek duyar fakat sıcak iklimlerde Sibirya Kurtlarına egzersiz yaptırılmamalıdır. Sibirya Kurtları yılda iki kez tüy döker. Sibirya Kurtları eğitilebilir köpeklerdendir. Ailesini, sevdiklerini koruma özelliği vardır. Sibirya Kurtlarının kalça displasizi, göz hastalıkları ve çinko eksikliği hastalıklarına yakalanabilmesi muhtemeldir. Sibirya Kurtlarının yaşam süresi genellikle on iki ve on beş yıl arasındadır.

Boyut ve Ağırlık

Sibirya kurtlarının boyut ve ağırlıkları dişi ve erkekte farklılık göstermektedir. Erkeklerde boyut genellikle elli üç santim ve altmış santim arasında değişmektedir. Dişilerde ise boyut elli bir santim ile elli altı santim arasında değişmektedir. Erkek Sibirya Kurtlarının kilosu 22,5 kilo ile 27 kilo arasında değişiklik göstermektedir. Dişi Sibirya Kurtlarının ise 16 ile 22,5 kilo arasında değişiklik göstermektedir.

Ekstra Bilgiler

Sibirya Kurtları sosyal ve enerjik yapılarıyla bilinirler. Düzenli egzersiz ve zihinsel uyarım, bu köpeklerin mutlu ve sağlıklı kalmaları için önemlidir. Soğuk iklimlerde doğmuş olmaları nedeniyle sıcak havalarda gölgelik ve serin yerler sağlanmalıdır. Avcı içgüdülerine sahip oldukları için, açık alanlarda her zaman tasmalı olmalıdırlar. Ayrıca, kaçma eğilimleri olduğu için bahçeler iyi bir şekilde çitlenmelidir.

Sibirya Kurdu Yorumları

soru

yılmaz

12 Nisan 2024 Cuma

banabitane sibirya kurdu lazım

Cevap yaz
cevap

Admin

12 Nisan 2024 Cuma

Merhaba! Sibirya kurdu sahiplenmek için yerel barınaklara veya hayvan kurtarma derneklerine başvurabilirsiniz. Ayrıca çevrimiçi sahiplendirme sitelerini de kontrol etmek faydalı olabilir. Umarım aradığınız dostu en kısa zamanda bulursunuz!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sibirya Kurdu Fiyatları

Sibirya Kurdu Fiyatları

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sibirya Kurt Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurt Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Kızıl Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

Kızıl Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Dişi Türleri ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Dişi Türleri ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri