Sibirya Kurdu Kökeni
15 Mayıs 2024

Sibirya Kurdu Kökeni

Sibirya Kurdu Kökeni, Sibirya kurdu ya da diğer adıyla haski, yüzyıllarca kızak çekme, bekçilik ve ren geyiği çobanlığı görevlerinde kullanılmış bir köpek ırkıdır. Bu Sibirya kurdu yüzyıllarca Sibirya'da Çukçi halkı tarafından kızak çekmede ve ren geyiği sürülerini gütmede, bekçi köpeği olarak kullanmışlardır. 1905 senesinde bu köpekleri Alaska'ya götürdüler ve Alaska'dan da tüm dünyaya yayılmışlardır ve ülkemizde de çok sayıda Sibirya kurdu yetiştirilip hatta satışı bile yapılmaktadır. Alaska bölgesinde ortaya çıkan Difteri salgını için gereken ilaçları, Sibirya kurtlarından oluşturulan sürü bölgeye getirmeyi başarmıştır ve bu olaydan sonra insanların dikkatlerini üzerlerine çekmeyi başarmışlardır.

Genelde buz mavisi gözleriyle korkutucu olsalar da aslında sevgi dolu bir hayvanlardır. Özgürlüklerine düşkünlükleri ve inatçılığıyla tanınırlar. Bazılarının göz renkleri farklı olabilirler. Her köpek gibi dillerinden terlerler. Çocuklara karşı hoş görülüdürler. Aslında herkesle iyi geçinirler fakat kuş, fare gibi küçük hayvanları avlamak, yakalamak isterler. Sibirya kurtları yalnız kalırlarsa sıkılıp evdeki eşyaları kemirebilirler. Sibirya kurtları gereksiz yere havlamayan bir köpek türüdür, ancak ulurlar. Sibirya kurtları sıcağı hiç sevmezler sıcaktan bunalırlar, (Eksi) - 60 derecede soğukta yaşayabilirler.

Ortalama ömürleri 11- 13 yıldır. Erkek Sibirya kurdunun ağırlığı 20 ila 27 kg arasındadır. Dişi Sibirya kurdunun ağırlığı ise 16 ila 23 kg'dır.

Sibirya kurtları özgürce koşup oynamayı çok seven bir ırk olduklarından dolayı apartman yaşam ortamı için çok uygun köpekler değillerdir. Hava sıcak olmadığı müddetçe çok iyi koşu arkadaşlığı yaparlar. Tüyleri fazla uzun olmadığından sık aralıklarla fırçalamak gerekmektedir. Sibirya kurtlarını fırçalarken acıtmamaya özen gösterin canları yanınca çok sinirlenirler. Oldukça fazla egzersiz yapma ihtiyaçları vardır. Sibirya kurtları tek başlarına kalmayı hiç sevmezler. Özellikle Kanada ve ABD'nin kuzeyinde çok popüler bir cinstir.

Sibirya Kurdu Kökeni Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sibirya Kurdu Nasıl Beslenir?

Sibirya Kurdu Nasıl Beslenir?

Sibirya Kurdu Nerede Yaşar?

Sibirya Kurdu Nerede Yaşar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurdu Türleri ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Türleri ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Siyah Bakımı ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Siyah Bakımı ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Özellikleri

Sibirya Kurdu Özellikleri