Husky Sibirya Kurdu Özellikleri ve Eğitimi
15 Mayıs 2024

Husky Sibirya Kurdu Özellikleri ve Eğitimi

Husky Sibirya Kurdu, oldukça zeki ve yine oldukça inatçı bir köpek olarak bilinmektedirler. Bu nedenle bu köpek cinsi onları sıkı bir eğitimden geçirecek ve kurallara bağlı bir biçimde yaşayabilecek kararlı olan sahiplere ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda bu köpekler kural kırıcılar olarak da bilinmektedirler ve yine bu yüzden son derece sabırlı sahipleri de ihtiyaçları vardır.

Bütün bu zorlukların yanında Husky sibirya kurtları eğer uygun egzersizler ve uygun kurallar dahilinde yetişmişlerse apartmanlarda veya müstakil evlerde de çok sağlıklı bir şekilde büyüye bilmektedirler. Genellikle fırsatlarını bulduklarında sık sık evden kaçabilirler veya yürüyüş mesafesi sınırları içerisinde de gezinebilmeleriyle ünlüdürler. Bu sebeple devamlı olarak tedbirli davranmak oldukça önemlidir Kaçabilecekleri alanlarda yalnız bırakılmaları ve dışarıdayken tasması olarak dolaştırılması bu köpek türü için uygun değildir.

Husky Sibirya Kurdu Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Husky sibirya kurdunun asıl bakımını aslında oldukça kolaydır. Çünkü Husky sibirya kurtları çok temiz bir köpek cins olarak kabul edilmektedir ve temizlik konusunda kediler gibidir. Genel olarak bu türde bir köpeği yılda bir kere banyo yaptırmanın bile onun yıl boyu temiz kalmasına sebep olabilir. Senenin geri kalanında ise kendi kendini temizleyebilen özelliklerini sahiplerdir ve eğer kuru şampuan kullanıyorsanız köpeğinizin tüyleri ve kiri ile ilgili pek sorun yaşayacağınız söylenemez.

Husky Sibirya kurtlarını genel olarak haftada tek sefer olmak üzere düzenli bir şekilde tüylerinin alınması gerekmektedir. Eğer çok sıcak bir bölgede yaşamıyorsanız, tüy dökme zamanları dışında yılda 2 kere tüylerin taranması yeterlidir.

Haftada 1-2 kez tırnaklarının kesilmesi gerekmektedir. Ayrıca tüylerde kısaltılmalıdır. Kulaklarını pamuk ya da nemli bir bez ile düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Apartmanda yaşayan Husky sibirya kurtlarının ise fazla olan enerjilerini atabilmesi için günde 2 defa yürüyüşe çıkması gerekmektedir. Husky Sibirya kurdu oldukça çalışkan bir köpek olduğundan hareketli olmak onu yormayacaktır. Ayrıca köpeğinizle yapacağınız jogging koşuları onu mutlu etmeye yetecektir.

Husky Sibirya Kurtları dışarıları oldukça seven bir köpektir. Şunu belirtmek gerekir ki Husky sibirya kurdunun hem sosyalleşmesi hem de mutlu hissetmeleri amacıyla insanlar ile etkileşim arasında bulunmalıdır. Uzun süreler insanlardan uzakta ve yalnız kaldıklarında terk edilme korkusu yaşamaya eğilimli köpeklerdir.

Son olarak Husky sibirya kurtları oldukça geveze köpeklerdir. Çoğunlukla havlamazlar. Fakat ulumayı çok severler. Eğer insanlarla dolu bir alanda yaşıyorsanız ciddi bir sorun oluşturabilir.

Husky Sibirya Kurdu Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Husky Sibirya kurdu hem iradeleri güçlü hem de son derece zeki hayvanlardır fakat için kötü tarafı ise bu güçlü olan zekâlarını eğitmene karşı kullanabilirler eğitmeni sürekli olarak sınırlarını test ederler bu durumda eğitmen olacak kişide esneklik var ise Sibirya kurdu beslemeye hiç yeltenmemesi gerekmektedir.

Husky sibirya kurdu eğitmeni olacaksanız lider konumunda olmanız önemlidir. Eğer bu özelliğe sahip değilsiniz küçük Husky sibirya kurdunuz derhal dizginleri eline almayı deneyecektir.

Husky sibirya kurtlarının öğünlerini asla atlamayınız ve köpeğiniz bekledikten sonra mama kabını mutlaka önünden alınız. Ayrıca ilk beslemeye başladığınızda mama kabını önüne koyduktan sonra avucunuza biraz mama alıp elinizden yediriniz. Bu davranışınızı ev halkınızın yapmasını da sağlayınız. Böylelikle husky sibirya kurdunuz onun mama kabına dokunabileceğini anlamasını sağlar. Eve yabancı birisi geldiğinde dokunmaya çalıştığında ise ortaya çıkabilecek olan sorunların ortadan kaldırılmasını sağlarsınız.

Husky sibirya kurtları oldukça şefkatli bir köpektir olduğundan dolayı mümkün olan en iyi koruma köpeklerinden değillerdir fakat çocuklarla inanılmaz derecede iyi anlaşabilirler.

Husky Sibirya Kurdu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sibirya Kurdu Tüy Dökmesi

Sibirya Kurdu Tüy Dökmesi

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

İlginizi Çekebilir

Sibirya Kurdu Karakteri

Sibirya Kurdu Karakteri

Sibirya Kurdu Kökeni

Sibirya Kurdu Kökeni

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sibirya Kurdu Bakımı Sibirya Kurdu Beslenmesi

Sibirya Kurdu Bakımı Sibirya Kurdu Beslenmesi

Safkan Sibirya Kurdu Türleri ve Özellikleri

Safkan Sibirya Kurdu Türleri ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri

Sibirya Kurdu Siyah Bakımı ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Siyah Bakımı ve Özellikleri

Kızıl Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

Kızıl Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri