Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu, Sibirya kurdu uzun yıllar boyunca Sibirya da Çukçi halkı tarafından sürekli olarak kızak çekmelerde, ren geyiklerini gütmekte kullanılmaktaydı. Bu mavi gözleri ile çok fazla ilgi toplayan sibirya kurdu 1905 yıllarında Alaskaya götürüldü ve burada yaygınlaşan difteri salgınında gerekli ilaç ve mühimmatları taşımakta kullanıldı. Ancak özgürlüğüne son derece düşkün olmaları nedeni ile bekçiliğe uygun değillerdir. Çok zeki ve kıvrak zekâları vardır.

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Özellikleri Nelerdir?

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu, Gözleri buz mavisi olup gerek yapısı ve gerekse gözleri bakımından olağan üstü güven bir hayvandır. Sevimli duruşu sayesinde özellikle çocukların yoğun ilgisini çeker. Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu, küçük olmalarına rağmen çok inatçı ve özgürlüğüne çok düşkün olması ile kendini tanıtır. Çocuklarla araları son derece iyidir. İnsanlarla da çok iyi geçinir. Avlama ve bekçilik, koruma duyguları gelişmiştir. Çocukları çok sever. Onlara karşı çok sevecen bir yapısı vardır. Ancak büyüdükçe avlama duygusu geliştiğinden kendinden küçük olan hayvanları avlama istekleri oluşur. Doğası gereği avlamaya olan yatkınlığı vardır. Kuş, fare, sincap gibi küçük hayvanların peşine düşer. Anlamsız ve gerek olmadığı sürece havlamazlar. Gece olunca ulularlar. Sibirya ülkesi çok soğuk bir ülkedir. Sibirya soğuklarını bilmeyen yoktur. Bu Sibirya Kurdu'nun da anavatanı Sibirya olduğundan soğuğa karşı dayanıklıdırlar. Hatta -60 dereceye kadar dayanırlar. Sıcağı hiç sevmezler. Sıcağa gelince bunalırlar.

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu ortalama yaş ömrü 11-13 yaş arasıdır.
  • Erkek Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu ağırlığı 20-27 kg
  • Dişi Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu ağırlığı 16-23 kg
  • Erkek Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu boyutu 53-60 cm
  • Dişi Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu boyutu 51-56 cm
Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu, çok zeki, sevimli, inatçı ve yaramaz bir köpektir. Çocuklarla arası çok iyi öğretilen bir şeyi çok çabuk öğrenir. Ancak çok zeki olduğundan verilen komutu kendince mantığına uymayınca yapmaz. Bu noktada inatçılığı devreye girer. Çoğu zaman kendi bildiğini yaptığından eğitim verilmesi çok zor bir köpektir. Havlamayı sevmediklerinden bekçi köpeği olmaya uygun bir ırk değillerdir. Özgürlüğüne düşkün olmaları sebebi ile koşup oynamayı ve çocuklara sabırları ve hoş görüleri vardır. Ancak serbest bırakılmamalı yoksa kaçıp uzaklaşabilirler. Üzerlerindeki kürk çok sık ve gür olmasından sıcağa tahammülleri yoktur. Ancak soğuk havalarda dışarı çıkarılmalı ve eğitilmelidir. Eğitimi için büyük dikkat ve aşırı sabır gerekir.

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu, çok küçük olmasına rağmen kesinlikle apartman ortamında büyüyemezler. Çünkü özgürlüklerine çok düşkündürler ve bu nedenle koşup ve oynamak isteyeceklerdir. Bu nedenle bahçeli ve geniş bir alana ihtiyaçları vardır. Soğuk bir havada bahçeli bir evde çocuklarla koşup oynayabilir. Bundan da büyük bir keyif alır. Tüyleri sık olması ve uzun olmamasından dolayı fırçalarken çok dikkat edilmesi gerekir. Aksi taktirde canı acıdığında sinirlenip, öfkelenebilir. Bu nedenle eğitmeni tarafından fırçalanması daha uygun olacaktır. Sürekli egzersiz yaptırılarak bulunduğu ortama uyum sağlaması için hazırlanır. Sibirya kurdu yılda iki kez tüy dökerler. Bu nedenle tüye alerjisi olanların dikkat etmesi gerekir. Sibirya kurtları çinko eksikliğine bağlı bazı hastalıklara yakalanma eğilimleri vardır. Bazen kalçada ve özellikle gözde birtakım sıkıntılar yaşayabilmeleri muhtemeldir.

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sibirya Kurdu Nasıl Beslenir?

Sibirya Kurdu Nasıl Beslenir?

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Editörün Seçtiği

Sibirya Kurdu Kökeni

Sibirya Kurdu Kökeni

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Safkan Sibirya Kurdu Türleri ve Özellikleri

Safkan Sibirya Kurdu Türleri ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Karakteri

Sibirya Kurdu Karakteri

Sibirya Kurdu Bakımı Sibirya Kurdu Beslenmesi

Sibirya Kurdu Bakımı Sibirya Kurdu Beslenmesi

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri

Sibirya Kurdu Fiyatları

Sibirya Kurdu Fiyatları