Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri
15 Mayıs 2024

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri

Sibirya kurdu yavrusu, kendine olan güveni, gösterişi ve güzelliğiyle, insanlara iyi bir dost, çocuklara arkadaş olabilecek köpek ırkıdır. Yüzyıllar boyu Sibirya Chukshi halkının kızak çekmede, ren geyiği sürülerini gütmekte ve bekçi olarak faydalandığı bir köpektir. Alaska bölgesindeki difteri salgınında ilaç sevkiyatında kullanıldıktan sonra, tüm dünyada tanınmaya başlamışlar.

Sibirya kurdu yavrusunun yapısal özellikleri nedir?

Sevgi dolu bir köpek olan Sibirya kurdu, genelde buz mavisi gözleriyle dikkat çeker. İnatçı ve özgürlük düşkünüdür. Çocuklara karşı fazla hoşgörülüdür. Yalnızlığı sevmediklerinden, herkesle iyi geçinmeye çalışırlar. Küçük hayvanları özellikle kuşları ve fareleri avlamayı severler. Evde yalnız bırakılırlarsa, eşyaları kemirerek dikkat çekmek isterler. Gereksiz havlama huyları bulunmasa da bazen uluyabilirler. Sıcak havalardan hoşlanmaz, soğuklara karşı çok dayanıklıdırlar. -60 derecede bile yaşayabilirler. Ortalama olarak 11-13 yıl ömre sahiptirler. Büyüdüklerinde erkekler 20-27 kg, dişiler ise 16-23 kg ağırlığına ulaşırlar. Güçlü bir vücut yapısına sahip olan köpeklerin, yüzleri ve vücutlarının alt tarafı beyaz, diğer yerleri kurt grisi, gümüş gri veya kum sarısı ile siyah renklerine sahiptir. Karda ve buzda uzun tüyleri patilerini korumada yardımcı olur. Kulakları yukarıda ve diktir. Kürkleri sık ve yumuşak tüylerle kaplıdır.

Sibirya kurdu yavrusunun karakteri nasıldır?

Bu köpekler oldukça zeki, sosyal, oyuncu, haylaz ve inatçıdır. Ailelerine bağlılığı dikkat çekicidir. Rahat bir şekilde eğitim alabilir, öğretilen her şeyi kolay bir şekilde öğrenirler. Fakat kendilerine mantıksız gelen komutlara, bazı hallerde uymamak için direnirler. Bu yüzden eğitimde tutarlı olmak ve sabırlı davranmak gerekir. Genelde diğer hayvanlarla geçimleri iyidir. Havalar çok sıcak olmadığı sürece, dışarıya çıkmaya, koşup oynamaya bayılırlar. Bulundukları ortam çok sıcak olmamalı, mümkünse serin yerlerde bakılmalıdır. Çocuklara karşı tutarlı davranışları bulunduğundan, onlarla oynamayı severler. Dışarıda boş bırakılırlarsa, kaybolma ihtimalleri vardır. Kendi başlarına gezmeyi sevdiklerinden, bunu kaçma olarak algılamazlar. Tuvalet eğitimi verilirken, sizi biraz yorabilirler. Yalnızlığı sevmediklerinden, iki tane bir arada bakmak uygun bir seçim olabilir.

Sibirya kurdu yavrusunun bakımı nasıl olmalıdır?

Bu köpekler evde çok hareketli olacağından, apartmanda bakım için uygun değildir. Kürkleri sık ve uzun tüylü olduğundan, sıcak ortamlarda bakılmamalıdır. Koşup, oynamayı, egzersiz yapmayı sevdiklerinden, bunlar sıcak havalarda değil de serin zamanlarda yaptırılmalıdır. Su geçirmeyen, çift katlı, oldukça sık, yumuşak, alt katmanı yünlü bir kürkü bulunmaktadır. Yılda iki defa tüy dökme dönemi vardır. Bu dönemlerde tüylerine yeteri kadar bakım yapılmalıdır. Diğer zamanlarda tüylerin taranması ihmal edilmemelidir. Bunu yaparken canını acıtmamaya dikkat ediniz. Bundan hoşlanmayacağından, sinirlenmesine neden olabilirsiniz. Haftada iki defa fırçalamanız yeterli gelecektir. Yıkanmaya genelde ihtiyaç duymazlar. Kuru şampuanla yıkanabilir, tüylerinin tıraş edilmesine gerek yoktur. Göz hastalıkları, kalça displazisi ve çinko eksikliğine yatkındır. Bu nedenle veteriner kontrolleri ihmal edilmemeli, gıdalarına dikkat edilmelidir. Yeteri kadar besleyiciliğe sahip olan kuru köpek mamalarıyla beslenmeli, su ihtiyaçları giderilmelidir. Mamaları ve suyu her zaman taze olarak sunulmalıdır. Aşıları düzenli olarak yaptırılmalıdır. İyi bir bakım ile Sibirya kurdu yavrusu sizlere iyi bir arkadaş olacaktır.

Sibirya Kurdu Yavrusu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sibirya Kurdu Karakteri

Sibirya Kurdu Karakteri

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri

Sibirya Kurdu Tüy Dökmesi

Sibirya Kurdu Tüy Dökmesi

Sibirya Kurdu Bakımı Sibirya Kurdu Beslenmesi

Sibirya Kurdu Bakımı Sibirya Kurdu Beslenmesi

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Dişi Türleri ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Dişi Türleri ve Özellikleri