Sibirya Kurdu Özellikleri
15 Mayıs 2024

Sibirya Kurdu Özellikleri

Sibirya kurdu özellikleri arasında en ilginç olanı ren geyiği çobanlığında, kızak çekmede ve bekçilikte kullanılmış olması gelmektedir. Anavatanı olan Sibirya'da yüzyıllar boyu bu hizmetlerde bulunmuş olan bu hayvan ne kadar dayanıklı olduğunu ortaya koymaktadır. 1909 tarihinde Alaska'ya getirilmiş olan köpekler buradan tüm dünyaya yayılım göstermişlerdir.

Sibirya kurdunun yapısal özellikleri nelerdir?

Bu köpeklerin en belirgin yapısal özelliği, bazılarında farklı olsa da buz mavisi renginde olan gözleridir. Kulaklar büyüdükçe dikleşmeye başlar. Siyah, beyaz, boz ve kızıl renklerin karışımından meydana gelirler. Özgürlüklerine düşkün ve inatçı yapılarıyla bilinirler. Çocuklarla iyi geçinirler. Onlara karşı sabırlı ve tutarlı davranışlar sergilerler. Evde bakıldıklarında eşyaları kemirebilirler. Küçük hayvanlara karşı saldırgan olabilirler. Özellikle fare ve kuşlara karşı hassastırlar. Havlama sadece gerekli olduğunda yapılan bir harekettir onlar için. Sıcağı pek sevmezler ama -60 derece soğuğa karşı dayanıklı bir yapıları vardır. Köpeklerin ortalama ömürleri 11-13 yıl kadardır.

Erkekler 20-27 kg, dişiler ise 16-23 kg ağırlığında olurlar. Kilo olarak hafif olduklarından, oldukça hızlı koşabilirler. Oldukça zeki ve oyuncu bir karakterleri vardır. Kolay öğrenmelerine rağmen, komutları mantıksız bulduklarında yerine getirmek istemezler. Bu köpeklerin sıcaktan korunmaları gerekir. Özgür olmayı severler. Boş kaldıklarında gezmeyi severler. Gezmeyi ve dolaşmayı sevdiklerinden, evin içerisinde beslemek için uygun değildirler. Havalar sıcak değilse, koşularınıza eşlik ederler. Tüyleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Egzersiz ihtiyaçları mutlaka giderilmelidir. Yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar. Evde bulunan hayvanlarla iyi anlaşmalarına rağmen, yabancı olan hayvanlarla geçinemezler.

Sibirya kurdunun eşleşmesi ve üremesi nasıldır?

Dişilerin hamilelik süresi yaklaşık olarak 65-70 gün arasındadır. Dişinin ilk hamileliği ise 1-2 yavru yapar. İlerleyen dönemlerde 14 yavru yapan dişiler olmuştur. İdeal yavru verme sayısı 4 olarak söylenebilir.

Sibirya Kurdu Özellikleri Yorumları

soru

Nur Toplu

09 Mayıs 2024 Perşembe

çok güzeller en yakın zamanda bende birine sahip olacağım

Cevap yaz
cevap

Şahbender

09 Mayıs 2024 Perşembe

Nur Hanım Sibirya Kurtları, görüntüleri itibari ile oldukça farklı ve sevimli hayvanlardır. Bu hayvanlar doğaları gereği daha çok soğuk alanlarda bulunmaktan hoşnut kalırlar. Eğer siz de yılın büyük dönemini soğuk olarak geçiren bir bölgede yaşıyorsanız beslemenizde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak sıcak bölgelerde Sibirya Kurtları sürekli uyumaya meyilli olacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sibirya Kurdu Nasıl Beslenir?

Sibirya Kurdu Nasıl Beslenir?

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Neler Yapar?

Sibirya Kurdu Neler Yapar?

Sibirya Kurdu Fiyatları

Sibirya Kurdu Fiyatları

Kızıl Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri

Kızıl Sibirya Kurdu Bakımı ve Özellikleri