Sibirya Kurdu Neler Yapar?
15 Mayıs 2024

Sibirya Kurdu Neler Yapar?

Sibirya Kurdu Neler Yapar, Sibirya kurdu, Sibirya'da yaşayan ve bütün dünyaca tanınan ve oldukça ilgi gören bir köpek türüdür. Bu Sibirya kurdunun dünyaca tanınmasının sebebi ise de o yıllarda Alaska'da yaşanan Difteri hastalığıdır. Difteri hastalığı salgınında ilaç sevkiyatında Sibirya kurtlarının büyük rolü olmuştur. Bu tarihten itibariyle dünyaca tanınan bu Sibirya kurtları ünlerine ün katmışlardır. Ayrıca Sibirya kurtları yüzyıllar boyunca Sibirya bölgesindeki Chukshi isimli bir halk tarafından ren geyiklerini gütmede, kızak çekmede ve bekçilik yapmada kullanmışlar. Ayrıca güzelliği ve gösterişi, kuvveti ve de kendilerine olan güveniyle insanlar içinde çok iyi bir dost, can yoldaşı, yol arkadaşı olmuşlardır. Sibirya kurtlarının en önemli özelliklerinin başında, bu köpeklerin sevgi dolu bir karaktere sahip olmaları gelmektedir. Bu Sibirya kurtları uzaktan oldukça dikkat çekicidir. Bunun nedeni ise de hem dış görünümleri hem de buz mavisi o güzel gözleridir. Sibirya kurtları özgürlüklerine çok düşkün oldukları gibi çok da inatçıdırlar. Bu köpekler çocuklar için özeldirler, çünkü Sibirya kurtları çocuklara karşı oldukça hoşgörülüdürler ve sevgi doludurlar. Aynı zamanda yalnızlığı hiç sevmedikleri için bu nedenle de insanlarla iyi geçinmeyi tercih ederler.

Sibirya kurtları kuşları ve fareleri avlamaktan çok hoşlanırlar. Yalnızlıktan hiç hoşlanmayan Sibirya kurtları eğer evde yalnız bırakılırsa dikkat çekmek için evdeki eşyaları kemirirler. Sibirya kurtları adlarından da anlaşıldığı gibi Sibirya soğuk bir ülke olduğu için bu köpekler de o Sibirya'nın soğuklarına alışkındırlar, sıcağı hiç asla sevmezler bunalırlar. Eksi - 60 derece yaşamlarını sürdürmektedirler. Köpek deyince insanın ilk aklına gelen şey havlamadır. Sibirya kurtları havlamazlar sadece ulurlar.

Bu köpekler 10 ila 13 yıl yaşamaktadırlar. Ağırlıklarına bakıldığında ise erkek Sibirya kurdu 20 ila 27 kg arasındadır. Dişi Sibirya kurdu da 16 ila 26 kilogram arasındadır. Bu Sibirya kurtları oldukça kuvvetli, gösterişli vücut yapısına sahiptirler. Yüzlerinin ve de vücutlarının alt bölgeleri beyaz bir renge sahipken, diğer bölgeleri cinslerine göre kurt grisi, gümüş grisi veya kum sarısı gibi renklere sahiptirler. Uzun tüylere sahiptirler, bu uzun tüyler onları buzlu soğuk ve karlı havalardan patilerini korumaya yardımcı olmaktadırlar. Sibirya kurtlarının kulakları dik ve yukarı doğrudur.

Sibirya kurdunun karakteristik özelliklerini incelediğimizde, karşımıza ilk olarak bu köpeklerin zeki, oyuncu, inatçı, akıllı, haylaz ve de sosyal oldukları çıkmaktadır. Bakıcı ailelerine oldukça bağlıdırlar. Bu özellikleriyle de bakıcıların büyük sevgilerini kazanmışlardır. Sibirya kurtlarının eğitimi diğer köpeklere oranla daha kolaydır. Öğretilmek istenen şeyleri daha çabuk algılamaktadırlar. Öğrendiklerini de kolaylıkla yapmakta ve unutmamaktadırlar. Sadece tuvalet eğitimi biraz zahmet vermektedir. Eğer öğretilmek istenen şey kurtlara mantıksız geliyorsa, o öğretilen şeyi yapmamakta direnmektedirler. Bu da demek oluyor ki bu köpeklerin ne kadar inatçı olduklarını ortaya çıkmaktadır. Bu konu da eğitmenler sabırlı olmalıdır. Oynamayı çok seven Sibirya kurtları soğuk havalarda diğer köpek cinsleri ile dost olarak oynamayı çok severler, sıcak havalarda oynamak istemezler. Sibirya kurtları sürü yaşantısını sever. Zaten doğal hayatta da sürü halinde dolaştıkları için başka köpeklerle de arası iyidir. Sürü hayatını sevdikleri içinde tek kalmayı sevmezler. Sibirya kurtları bol yemek yerler ve verildikçe yemeye devam ederler. Vahşi doğada buldukları avlarını anında bitirirler.

Sibirya kurtları hafif oldukları için çok hızlı koşarlar, bu özelliklerinden dolayı da kızak yarışmalarında kullanılmaktadırlar. En baş özellikleri kızak çekmek güçlü, duyarlı ve kuvvetli oldukları için. Özellikle Sibirya kurtları Kanada ve ABD'nin kuzeyinde bu özelliğinden dolayı çok popüler bir cinstir.

Sibirya Kurdu Neler Yapar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sibirya Kurdu Fiyatları

Sibirya Kurdu Fiyatları

Editörün Seçtiği

Sibirya Kurdu Karakteri

Sibirya Kurdu Karakteri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurt Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurt Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurdu Nerede Yaşar?

Sibirya Kurdu Nerede Yaşar?

Sibirya Kurdu Kökeni

Sibirya Kurdu Kökeni

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?

Sibirya Kurdu Renkleri Nelerdir?