sibiryakurdu.gen.tr https://www.sibiryakurdu.gen.tr Sibirya Kurdu, Sibirya Kurdu Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sibiryakurdu.gen.tr Thu, 04 Apr 2013 00:00:00 +0000 Tue, 10 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Sibirya Kurdu Kırması https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-kirmasi.html Sun, 25 Nov 2018 23:40:23 +0000 Sibirya kurdu kırması, biz insanların can dostu arkadaşıdır hayvanlar özellikle de köpekler. Oldukça akıllı olan bu hayvanlar bizi bir çok şeye karşı korumaktadırlar. Ve bir çok köpek cinsi çeşitli alanlarda insanlara hizme Sibirya kurdu kırması, biz insanların can dostu arkadaşıdır hayvanlar özellikle de köpekler. Oldukça akıllı olan bu hayvanlar bizi bir çok şeye karşı korumaktadırlar. Ve bir çok köpek cinsi çeşitli alanlarda insanlara hizmet vermektedirler. Mesela polis köpekleri koku almada oldukça iyi olduklarından bir çok uyuşturucu operasyonunda polislerle birlikte görev almaktadırlar. Yada görme engeli olan bir çok insan onların yardımı ve korumasıyla yolda rahat yürüyebilmekte, bu hayvanlar onların gözleri olup onları tüm engellere karşı uyarmaktadırlar. İşte bu akıllı ve insan dostu olan köpeklerden biride Sibirya kurdudur. Bu köpekler görünüşleri ile de oldukça dikkat çeken köpeklerdir. O buz mavisi gözleriyle ve ve gri beyaz tüyleri ile oldukça farklı ve dikkat çekici olan bu köpekler ürkütücü görünseler de aslında yumuşak huylu ve sevgi dolu hayvanlardır. 

Sibirya kurtları kuzeyli köpek türlerindendir. Mükemmel görünüşleriyle herkes tarafından beğenilen bir köpek türü olan Sibirya kurtları sıcak ortamlardan hiç hoşlanmazlar, ulumayı çok severler, yalnız kalmayı hiç sevmezler, çocuklarla ve köpeklerle çok iyi anlaşırlar, çok zekidirler, ailelerine çok bağlıdır, sakin ve geçinilmesi çok kolay köpeklerdendir. Sibirya kurtları kedi, fare, kuş gibi küçük hayvanları avlamak isterler. Sibirya kurtları, yılda iki kez tüy dökerler, eğitilebilir köpek cinslerindendir, ailesini ve sevdiklerini koruma özelliğine sahiptir, ağırlıkları boyutları dişi ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Sibirya kurdu farklı bir cins kurt köpeği ile yada başka köpeklerle çiftleştirildiğinde doğacak olan yavruya kırma denir. Buna bir çok örnek gösterilebilir. Bir Alman kurdu ile bir Sibirya kurdu çiftleştirilmiş ve doğan yavrunun bir gözünün rengi masmavi iken diğeri kahverengi olmuştur. Tüylerinin rengi ise üst taraflar alman kurdunun tüylerine alt kısımları ise Sibirya kurdunun tüy rengine benzemektedir. Sibirya kurtları bir çok cins köpekle çiftleştirilebilir. Doğacak olan kırma yavru her iki köpeğin özelliklerini de taşır. Ancak hangi tarafın genleri daha ağır basarsa o köpeğin özelliklerini daha çok taşırlar.

Sibirya kurdu kırması nasıl beslenmelidir

Sibirya kurtlarının beslenme şekli diğer köpek ırklarına göre farklıdır. metabolizmaları çok iyi çalışıyor olasına rağmen fazla yemek yemezler ve bu durum onlar için avantaj dır, çünkü bu sayede çok uzun mesafe gidebilmektedirler. Sibirya kurtları da kırmaları da mama ile beslendiğinde diğer ev yemek artıkları ile beslenen kırmalara göre daha iyi gelişim gösterirler. İlk iki ay anne sütü ile beslenmeleri her köpek cinsi ve kırması için önem taşır. 
 • Bol miktarda süt tüketmelidir
 • Bol su tüketmesi sağlanmalıdır
 • Soğan tüketmelidir
 • Pişmiş kemik verilmelidir
 • Kuru üzüm, kuru erik gibi meyve kuruları verilmelidir
 • Köpek mamaları ve evde kalan yemekler ile beslenmelidir. Bu beslenme şekli sadece kırmalar için değil hemen hemen her köpek için böyledir.
]]>
Sibirya Kurdu Yavrusu Özellikleri https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-yavrusu-ozellikleri.html Mon, 26 Nov 2018 14:37:04 +0000 Sibirya kurdu yavrusu özellikleri; insanlara insanlar dışında en büyük dost olanlar hayvanlardır.Çünkü hayvanlar seni dinler seni bazen anlar sevildiğini fark eder sahibine ona göre davranır.Bazı insanlar aslında bunu pek bilmez Sibirya kurdu yavrusu özellikleri; insanlara insanlar dışında en büyük dost olanlar hayvanlardır.Çünkü hayvanlar seni dinler seni bazen anlar sevildiğini fark eder sahibine ona göre davranır.Bazı insanlar aslında bunu pek bilmezler ve hayvanlara her türlü kötülüğü yaparlar.Hayvanlar arasında en sadık olan hayvanda köpektir tabiki de.Sahibini çok sever ve değer verir.En iyi arkadaştan bile daha iyi arkadaşlık yapabilir sahibine.Bu özellik aslında tüm köpekler için geçerlidir.Köpek için her ne kadar asabi veya hırçın deseler de aslında dediğim gibi en sadık olan hayvanlardan bir tanesidir köpekler.Köpek çeşitleri de fazlası ile mevcuttur.Bu köpeklerden bir tanesi de sibirya kurdudur.

Sibirya kurdu yavrusu kendine öz güveni olan ve güzelliği ile çok dikkat çeken bir köpek türüdür. Sibirya kurdu yavrusu insanlara arkadaş olma bakımından en iyi arkadaş olan köpektir diyebiliriz.

Sibirya Kurdu Yavrusu ÖzellikleriSibirya kurdu yavrusu özellikleri
 • Sibirya kurdu yavrusunun gözleri mavi renklidir.
 • Güçlü bir vücut yapısına sahiptirler.
 • Ortalama olarak 11 veya 13 yıl yaşarlar.
 • Büyüdükleri zaman erkek olanlar 20 veya 27 kilo arasındadırlar.
 • Dişi olanlar ise 16 veya 23 kilo arasında olurlar.
 • Kulakları uzun ve dik olan bir köpek türüdür.
 • Adından da belli olduğu gibi sıcak havaları sevmezler.Soğuk iklimde yaşarlar.
 • Kürkleri sık ve yumuşaktır.
 • Sibirya kurtları evde yalnız kalmayı sevmeyen bir köpek türüdür.
 • Kuş veya fare gibi küçük hayvanları avlamayı severler.
 • Sibirya kurtları oldukça zeki köpeklerdir.
 • Haylaz veya inatçı olabilirler zaman zaman.
 • Zeki oldukları için de rahatlıkla eğitilebilirler.
]]>
Sibirya Kurdu Siyah https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-siyah.html Mon, 26 Nov 2018 21:46:25 +0000 Sibirya kurdu siyah, Sibiryalı husky güçlü ve yapılı bir köpektir. Yüzü ve vücudunun altı beyaz, kalan kısımlar kurt grisinden gümüş griye,kum sarısında siyaha kadar değişik renkleri vardır. Kahverengi ya da mavi gözleri Sibirya kurdu siyah, Sibiryalı husky güçlü ve yapılı bir köpektir. Yüzü ve vücudunun altı beyaz, kalan kısımlar kurt grisinden gümüş griye,kum sarısında siyaha kadar değişik renkleri vardır. Kahverengi ya da mavi gözleri vardır. Sibirya kurtlarının gözleri farklı renkte olabilir.Buz mavisi gözleri, korkutucu ve vahşi bir görünüm verse de gayet yumuşak huyludur. Büyük kar ayakkabılarını andıran tüyleri patilierini keskin, buzlu zemine karşı korur. Kulaklar dik yukarıdan konumludur. Sibirya kurdu sık, yünsü bir kürke sahiptir.

Sibirya kurtları, kibar, oyuncu, inatçı ve haylazdır. Bu neşeli köpekler ailelerine çok bağlıdırlar. Zeki, sosyal, sakin ve geçinmesi kolay köpeklerdir. Çocuklara karşı sabırlıdırlar, herkesi sevdiklerinden, az havladıkları için iyi bir bekçi köpeği değildir. Kolay eğitilseler de sadece kendi açılarında amacı olan komutlara uyarlar.

Sibirya kurdu siyah eğitimi; Sabır, tutarlılık ve arktik köpek karakterinin anlaşılması ile mümkündür. Bu köpekler fırsatçı olabilirler. Hava sıcak olmadığı sürece iyi bir koşu arkadaşı olabilir. Sibirya kurtları tuvalet eğitimleri sırasında güçlük çıkarabilir. Bu ırk ulumaya bayılır fakat kolay sıkılırlar. Yalnız kalmaktan nefret ettikleri için iki tane beslemek iyi olur. Yalnız kalan sibirya kurtları etrafı kemirebilir,onların kızak köpeği oldukları unutulmamalıdır. Birlikte yetiştirilirse diğer ev hayvanları ile araları iyidir, ancak küçük hayvanları avlayabilir. Göründüklerinden fazla beslenmeye ihtiyaç duyabilirler, başı boş dolaşma eğilimleri vardır.

Sibirya Kurdu SiyahSibirya kurdu siyah, Haraketli oldukları için apartman hayatına uygun değildir. Sık kürkleri nedeni ile sıcak iklimlere uygun bir ırk değildir. Bu ırk sürü halinde dolaşmayı sever. Oldukça fazla egzersize gereksinim duyarlar fakat sıcak havalarda egzersiz yaptırılmamalıdır. Sibirya yerlisi olan husky, alaska'ya 1909 yılında getirildi.Yıllar boyunca sibirya halkı tarafından kızak çekimi, ren geyiği çobanlığı ve bekçi köpeği olarak kullanıldı. Sibirya şartları için mükemmel bir iş köpeğidir. Dayanıklıdır küçük sürüler halinde saatlerce uyum içinde çalışmaya bayılır. Süratları nedeni ile kürk avcıları tarafında  kuzey amerikaya götürülmüştür.

Sibirya kurdu siyah karakter özellikleri; Başka köpeklerle geçinme, çocuklarla anlaşma,, itaat seviyesi, eğitilebilirlik, koruma özelliği, eğzersiz ihtiyacı, oyunculuk.

Sibirya kurdu siyah boyutları: Yükseklik dişilerde 51-56 cm, erkeklerde 53-60 cm, kilo erkeklerde 21-27kg, dişilerde 16-22 kg dır.
]]>
Kızıl Sibirya Kurdu https://www.sibiryakurdu.gen.tr/kizil-sibirya-kurdu.html Tue, 27 Nov 2018 09:01:21 +0000 Kızıl sibirya kurdu; Sibirya kurtlarının diğer adı husky olarak geçmektedir. Bu ırk yüzyıllar boyunca Sibirya'da Çukçi insanları tarafından Ren geyiği sürülerini gütme ve kızak çekmekte kullanılmıştır. Bu kurtlar 1905 y Kızıl sibirya kurdu; Sibirya kurtlarının diğer adı husky olarak geçmektedir. Bu ırk yüzyıllar boyunca Sibirya'da Çukçi insanları tarafından Ren geyiği sürülerini gütme ve kızak çekmekte kullanılmıştır. Bu kurtlar 1905 yılında Alaska'ya götürülmüşlerdir. Sibirya kurtları tarihte ilk dikkat çekmeleri Alaska bölgesinde meydana gelen difteri salgını için gereken ilaçları bu köpeklerden oluşan bir sürü getirmiştir. O tarihten itibaren insanların dikkatlerini çekmeyi başarmıştır. Kızıl Sibirya kurtlarını ve diğer renklerde olanları Çukçiler  tarafından yetiştirilen köpeklerdir. Sibirya'da Rusya federasyonuna bağlı olarak Çukçi Özerk Cumhuriyetinde yaşayan insanlarındır. Zamanla Kanada, Alaska ve Grönland yayılmışlardır. Kızıl Sibirya kurtlarının en çok görüldüğü yer Amerika'da Teksas-Florida eyaleti'dir.

Sibirya kurtlarının yapısı, karakteri ve özellikleri

Orta boy köpek türündendir. Kürkleri kalın, kulakları sivridir. Sibirya kurtları - 60 altına kadar yaşayabilmektedir. Ortalama ömürleri 11-13 yıldır. Erkek Sibirya kurtlarının ağırlığı 20-27 kg.'dır. Dişiler ise 16-23 kg.'dır. Buz mavisi gözleriyle dikkatleri üzerine çeken bir köpek ırkıdır. Bazılarının  göz renkleri farklı tonlarda olabilir. Ne kadar da soğuk ve ürkütücü de görünseler de sevgi dolu hayvanlardır. Bu kurtların yüzü ve vücudunun alt kısımları beyazdır. Geriye kalan yerlerinin renkleri, gri, kılçıl, gümüş, kum sarısı, beyaz, siyah ve kızıl sibirya kurdu tonları mevcuttur. Kalın bir kürke sahip olmalarında dolayı sıcak havalarda enerji düşüklüğüne ve hareketsizleşme sorunu yaşayabilirler. Aktif dayanıklı ve enerjik yapıları vardır. Hafif yapıları olduğundan dolayı hızlı koşabilirler. Özgürlüklerine düşkündürler. Dillerinden terlerler. Tüyleri patilerini buzlu zeminlere karşı korumaktadır. İnatçı ve çocuk gibi yaramazlık yaparlar. Bununla beraber Oyuncu ve kibar yapılarında söz konusudur. Aile bağları çok güçlüdür. Çocuklarla araları oldukça iyidir. Sakin  ve geçinmesi kolay bir köpek ırkıdır. Zeki bir köpek türüdür. Bu sebepten dolayı anlama konusunda sorun yaşamazlar ama gerek görmedikçe komutları uygulamazlar. Sibirya kurtları kedi, fare ve kuşlar gibi ufak hayvanları avlarlar. Bekçi köpeği duyuları yeterli değildirler. Bunun sebebi çok sevgi dolu yanlarını herkese gösterebilmeleri ve az havlamalarından dolayıdır. Sıcak havaları pek sevmezler. Sibirya kurtları yalnız kalmayı sevmezler. Kızıl Sibirya kurdu olsun diğer renkleri de olsun ulumayı çok severler. Bu köpekler ev ve apartman hayalarına uygun değildirler tek kaldıklarında eşyaları kemire bilirler. Sibirya kurtları sıcak iklime uygun değildirler. Egzersizlere ihtiyaçları vardı ama sıcak iklimde bulunanlara egzersiz yaptırılmamalıdır. Eğitilebilen köpeklerdir. Sevdiklerini ve ailesini koruma özellikleri vardır.

Kızıl Sibirya KurduSibirya kurtlarının bakımı

Sibirya kurtları yıl içerisinde iki defa tüy dökümü yaşarlar. Tüy dökme sırasında tarama yaparak kurtta rahatlama sağlanır. Sibirya kurtlarında gebelik süresi 65-70 gün sürmektedir. Dişinin ilk hamileliği ise 1-2 yavru yapar. İlerleyen zamanlarda ise 4-7 arasında yavru sahibi olurlar. Yavrular ilk iki ay anne sütü ve ardından mama ile beslenebilir.

Sibirya kurtlarının rahatsızlıkları

Genellikle yakalandıkları rahatsızlıklar kalça displasizi, göz hastalıkları, çinko eksikliğidir. Genetik olarak ise bronşite eğilimli ve mide hastalıkları yaşamaktadırlar. Kızıl Sibirya kurdu ve diğer renkleri ne kadarda dayanıklı olursa olsun veteriner kontrolleri aksatılmamalı ve aşıları yapılmalıdır.
]]>
Sibirya Kurdu Renkleri https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-renkleri.html Tue, 27 Nov 2018 23:14:29 +0000 Sibirya Kurdu Renkleri, Görünüş olarak en güzel köpek türlerinin başında gelir. Vahşi doğanın büyüleyici güzelliğini kusursuz bir biçimde sergileyen bir köpek ırkıdır. Yüzyıllarca kızak çekme, ren geyiği çobanl Sibirya Kurdu Renkleri, Görünüş olarak en güzel köpek türlerinin başında gelir. Vahşi doğanın büyüleyici güzelliğini kusursuz bir biçimde sergileyen bir köpek ırkıdır. Yüzyıllarca kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevlerinde kullanılan güçlü ve yapılı köpeklerdir. Sibirya kurdu, kahverengi veya mavi gözlü olabiliyor. Bir çoğu birbirinden farklı göz rengi ile yavruları ilk olarak doğdukları zaman göz renkleri koyudur. Yani siyah yada laciverttir. Yavruların gözleri yeteri kadar ışık alamıyor ise, göz renkleri koyudur. Ayrıca gözlerinin önünde saydam bir yapı vardır. Bu saydamlık ile asıl göz renklerini belirler. Fakat biraz büyüdükleri zaman göz renkleri tamamen belli olur. Bu sebeple en az bir buçuk aylık olmaları gerekir. En önemli özellikleri içerisinde annesinin ve babasının göz renkleri mavi ise, yavrunun göz rengi de mavidir. Tüy renkleri siyah ve beyaz, kahverengi ve beyaz, düz beyaz ve gri beyaz olarak değişiklik gösterir. Büyük kar ayakkabılarına benzer tüyleri ile patilerini keskin buzlu zemine karşı korurlar. Kulakları olduğunca dik ve yukardan konumlu bir şekildedir. Sibirya kurdu, yumuşak bir dış kürke sahiptir. Bu yüzden sıcağı sevmezler ve eksi 60 derece soğuğa kadar dayanıklıdırlar. Gereksiz yere havlamayan bir köpek ırkıdır. Çok nadir olarak havlarlar. Bu özelliği ile bakıcı kişilerin büyük sevgisini kazanmıştır. Aslında herkesle iyi geçinirler. İnsanlara karşı oldukça yumuşak davranırlar. Çok iyi bir dostluk kurarlar. Son derece şefkatli olduklarından dolayı çocuklara karşı çok hoşgörülüdürler. Fakat özgürlüklerine düşkünlükleri ve inatçılığıyla tanınırlar.

Sibirya Kurdu RenkleriSibirya kurdu renkleri

Sibirya Kurdu Beyaz; Orta boy bir kafası ve orta büyüklükte oval biçiminde gözleri olan güçlü bir kızak köpeğidir. Ortalama ömrü 11-13 yıldır. Erkeğinin ağırlığı 20-27'dir. Dişinin ağırlığı ise 16- 23'tür. Özgürce koşup oynamayı çok seven bir ırktır. Tıpkı ataları gibi bir davranış sergilerler. Ayrıca sürü hayatına daha kolay uyum sağlar. Çünkü daha çok soğuk iklimler için uygundurlar. Sibirya kurdu, oldukça fazla egzersiz gereksinimi vardır. Tek başlarına olmayı hiç sevmezler. Çünkü yalnız kaldıkları zaman sıkılıp, evdeki eşyaları kemirebilir. Dolayısıyla ev yaşamı için çok uygun köpek değildir. Ancak evde bulunan diğer hayvanlarla genelde çok iyi geçinirler. Buna rağmen yabancı diğer hayvanlardan pek fazla hoşlanmazlar. İnsanlara karşı inanılmaz bir uyuma sahiptirler.

Sibirya Kurdu Gri; Esas yapısı itibariyle yüzü ve vücudu beyazdır. Diğer kısımları gri veya gümüş griye veya kum sarısına kadar dönebiliyor. Üstünde ise, beyaz desenler ile açık kum rengi gibi renkler olabiliyor. Sibirya kurdu, bir yıl içerisinde iki defa tüy dökümü yaşarlar. Bu açıdan Tüy dökme zamanları açısından düzenli tarama ile rahatlama sağlanabilir. Özellikle de yaz aylarında yapısal özelliğinden dolayı yaşamakta zorlanır. Sibirya kurdu, yüksek bir metabolizmaya sahiptir ve az bir yiyecek ile çok uzun yollar alabilir. Ataları çok uzun mesafeli seyahatlere alışkındırlar. Bu yüzden gayet hızlı koşabiliyorlar.

Sibirya Kurdu Kahverengi; Aynı zamanda bu cinsin zekası, gözleriyle anlaşılabilir. Gözleri mavi, kahverengi veya sarı veya bu renklerin bileşiminden oluşan biri mavi, diğeri kahverengi de olabiliyor. Sahiplerine oldukça bağlıdır. Sahibi ile beraber olduğu sürece devamlı onunla oynamak isterler. Bu yüzden yalnız kaldıkları zaman üzülerek ağlayabilirler. Sibirya kurdunun eğitimi ise, diğer köpeklere göre daha kolaydır. Öğretilmek istenen şeyleri algılamaları ve öğrenmeleri açısından kolay bir şekilde olmaktadır. Yavru köpeklerde gerekli besini alabilmesi için günde beş defa öğün verilmelidir. Bunlar büyüdükçe öğünler günde bir defaya düşürülür. Yavruları ilk iki ay anne sütü ile beslenir. İlerleyen zamanda köpek maması ile beslenir.

]]>
Sibirya Kurdu Cinsleri https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-cinsleri.html Wed, 28 Nov 2018 00:31:32 +0000 Sibirya kurdu Cinsleri ya da Huskyler yüzyıllarca Sibirya'da Çukçi halkı tarafından kızak çekme, Ren geyiği sürülerini gütmede ve bekçi köpeği olarak kullanılmışlar.Genel Özellikleri Sibirya kurdu Cinsleri ya da Huskyler yüzyıllarca Sibirya'da Çukçi halkı tarafından kızak çekme, Ren geyiği sürülerini gütmede ve bekçi köpeği olarak kullanılmışlar.

Genel Özellikleri

Bu köpek cinsleri de her köpek gibi dillerinden terler. Özgürlüklerine düşkün ve inatçıdırlar. Her cinsin göz rengi farklı olabilir. Çocuklarla başta olmak üzere herkesle iyi geçinir, ama fare ve kuş gibi küçük hayvanları avlar. Sıkıldığında evdeki eşyaları kemirebilirler. Gereksiz havlamayan bir köpek cinsleridir, ancak uluyabilirler. Sıcağı hiç sevmezler, eksi 60 dereceye kadar yaşayabilirler.

Sibirya kurdu Cinslerinin Ortalama ömrü 11-13 yıldır. Erkek ağırlığı 20-27 kg, dişi ağırlığı ise 16-23 kg'dir.

Bütün dünyada tanınan ve ilgi gören cinsler oldukça sevgi dolu bir karaktere sahiptir. Aynı zamanda Bu köpekler, oldukça kuvvetli bir vücut yapısına sahiptirler. Vücutlarının alt bölgeleri ve yüzleri beyaz bir renge sahipken, diğer kısımlar cinslere göre gümüş grisi, kurt grisi ya kum sarısı gibi renklerde olabilir. Uzun tüyleri onlara buzlu ve de karlı havalarda patilerini korumaya yardımcı olur. Bu cinslerin kulakları ise, dik ve de yukarıya doğrudur.

Sibirya Kurdu CinsleriEğitimleri

Sibirya kurdu Cinslerinin karakteristik özelliklerine bakıldığında ilk olarak bu köpeklerin zeki, oyuncu, inatçı, haylaz ve de soysal oldukları görülmektedir. Sahiplerine ve ailelerine karşı bağlılıkları çok fazladır. Bu nedenle bakıcı kişilerin büyük sevgisini kazanırlar. Bu cinslerin eğitimi ise diğer köpeklere nazaran çok daha kolaydır. Algılamaları ve öğrenme hızları üst düzeydedir. Ancak tuvalet eğitimi biraz zahmetli olabilir. Şayet öğretilmek istenen şey onlara mantıksız gelirse direnç gösterebilirler. Bunun sebebi ise, bu köpeklerin oldukça inatçı bir yapıya sahip olmalarıdır. Köpeklerin eğitimi esnasında eğiticinin oldukça tutarlı ve de sabırlı olması gerekir. Diğer hayvanlarla oldukça iyi bir şekilde geçinirler. Havaların çok sıcak olmadığı zamanlarda oyun oynamayı çok severler. 

Sibirya kurdu Cinsleri özgürlüklerini çok sevdiklerinden, dışarıda kendi başlarına dolaşmayı tercih ederler. Fakat bu bir kaybolma ya da kaçma olarak değerlendirilemez. Eğer bu cinslerden bir köpek yetiştirilmek isteniyorsa, hiç hoşlanmadıkları için tek değil de, iki Sibirya kurdunu bir arada yetiştirmek çok daha uyun olacaktır.

]]>
Sibirya Kurdu Nerede Yaşar https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-nerede-yasar.html Wed, 28 Nov 2018 18:56:11 +0000 Sibirya Kurdu Nerede Yaşar, Dünyanın en soğuk iklimlerini kendine yurt edinen Sibirya Kurdu Nerede Yaşar Elbetteki soğuk iklimlerde yaşar. Soğuklara karşı çok dayanıklı olup, -60 derecede yaşayabilir. Hu Sibirya Kurdu Nerede Yaşar, Dünyanın en soğuk iklimlerini kendine yurt edinen Sibirya Kurdu Nerede Yaşar Elbetteki soğuk iklimlerde yaşar. Soğuklara karşı çok dayanıklı olup, -60 derecede yaşayabilir. Husky olarak bilinir.

Bu ırk, asırlar boyu Sibirya' nın Çukçi halkınca kızak çekme, Ren geyiği sürüsü gütme ve bekçi köpeği olarak kullanıldılar. 1905 yılında bu köpekler Alaska ‘ya getirildi. Bu Bölge içinde 1925 yılında meydana çıkan Difteri salgınında gerekli olan ilaçları, bu köpeklerden oluşan bir sürü bu yere getirmeyi başarmış ve bu olaydan sonra, bunların başarısı insanların dikkatini üzerine çekmiştir.

Sibirya’ nın sert kışında çalışan çok iyi iş gören köpek cinsidir. Husky yüksek dayanımlı, hafif yapılı bir kızak hayvanıdır. Çok süratli olmalarından dolayı arktik yarışlar için Malamute'deki kürk avcıları tarafından Kuzey Amerika'ya getirilmiştir.

Sibirya Kurdunun Yaşantısı: Büyük kar ayakkabılarını andıran tüyü, patilerini keskin buzlu zemine karşı koruma yapar. Kulakları yukarıda diktir. Sibiryalı Husky sık tüyleri, yünlü alt kürk ile yumuşak bir dış kürke vardır. Sibiryalı Husky güçlü yapısı olan bir köpektir. Yüzü ve vücudun altı beyaz, kalan kısımlar ise kurt grisinden gümüş griye doğru veya kum sarısından siyaha doğru değişim gösterir. Kahve ya da mavi gözlüdür. Birçoğu da birbirinden farklı göz renkleri ile dikkat çeker. Buz mavisi gözleri ile çok korkunç ve vahşi bir görünümü olsa da son derece yumuşak huyludur.

Çok İyi bir sürü köpeği olan Husky, iş arkadaşları ile de iyi anlaşır. Husky ev köpeği için oldukça talebi olsa da kızak köpeği olarak daha başarılı bir ırktır. Onlar aslında bir kızak köpeğidir.

Sibirya Kurdu Nerede YaşarSibirya Kurdunun Karakteri: Sıkı kürkleri sebebiyle sıcak iklim için uygun değildir. Husky'ler oyuncu, kibar, ancak inatçı biraz da haylazdır. Bu neşeli köpekler, ailelerine çok bağlıdır. Geçinmesi kolay köpekler olup, sosyal, zeki, sakin ve çocuklara karşı sabırlıdırlar. Eğitimleri kolaydır, ancak, sadece kendileri için amaç taşıyan komutlara daha  fazla uyarlar. Bu köpek fırsatçı olabilir. Eğitimi; sabırla, tutarlılık gösterip, Arktik bir köpek karakteri taşıdığı anlaşılırsa daha iyi eğitilir. Havanın soğuk olduğu zamanlarda iyi bir koşu arkadaşıdır. Havlamaları azdır, bu yüzden iyi bekçi olmazlar, Husky tuvalet eğitimi için güçlük çıkarır. Sibirya kurdu ulumayı çok sever. Bahçeli ev için daha uygundur. Husky ev içinde çok hareketlidir, beraber yetiştikleri zaman, diğer ev arkadaşları ile arası iyidir, ama küçük hayvanları avlayabilir. Yalnız kalmayı hiç sevmez, çabuk sıkılır Huskyler oldukça hareketli olup, çok fazla egzersize yapmaya ihtiyaç duyar, ancak sıcak havalarda egzersiz yaptırılmamalıdır. Husky göründüğünden fazla yemeğe ihtiyaç duyabilir. Başıboş dolaşma eğilimi vardır. 

]]>
Beyaz Sibirya Kurdu https://www.sibiryakurdu.gen.tr/beyaz-sibirya-kurdu.html Thu, 29 Nov 2018 07:31:59 +0000 Beyaz Sibirya kurdu: Beyaz Sibirya kurtları Alaska kökenlidir. Yüzyıllar boyunca halk tarafından kızak çekimlerinde kullanılmıştır. Beyaz Sibirya kurtları ren geyiği güdümü ve bekçi köpeği olarak da kullanılmıştır. Sert Beyaz Sibirya kurdu: Beyaz Sibirya kurtları Alaska kökenlidir. Yüzyıllar boyunca halk tarafından kızak çekimlerinde kullanılmıştır. Beyaz Sibirya kurtları ren geyiği güdümü ve bekçi köpeği olarak da kullanılmıştır. Sert ve soğuk Sibirya şartları için uygun bir yapıya sahip olan beyaz Sibirya kurtları sağlam ve dayanıklı iş köpekleri olarak bilinmektedir. Beyaz Sibirya köpekleri uyumludur ve sürü halinde saatlerce uyumlu olarak çalışabilmektedir. Sibirya kurtları egzersize çok fazla gereksinim duyar ve oldukça hareketlidir.fakat sıcak havalarda egzersiz yaptırılmamalıdır. Yaşam ortamı olarak apartman hayatına uygun değildirler. Sık kürk yapımlarından dolayı apartmanda ve ev içerisinde yaşamaları uygun değildir. Çok sıcak ortamlarda bulunmayı sevmez. 

Beyaz Sibirya kurdu sıcak iklimlere uygun bir ırk değildir. Sürü halinde yaşamayı yalnızlıktan daha çok sevmektedir. Fakat bakıcı ailesine oldukça düşkün ve sadıktır. Bu ayrıcalıklı yarısı bakıcı aileler tarafından memnuniyete ve daha fazla benimsenmesine neden olur. Beyaz Sibirya kurtları güçlü yapılı bir köpek türüdür. Yüzü ve vücudunun alt kısmı tamamen beyaz geri kalan kısımları ise kurt grisinden gümüş griye değişiklik göstermektedir. Ayakları ise yine beyazdır. Hatta kar beyaz bir ayakkabıyı andıran patilere sahiptirler. Göz renkleri kahverengi veya mavidir. Buz mavisi gözler beyaz Sibirya köpeklerinin en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Buz mavisi gözleri çoğu insanı ürkütse de oldukça uysal ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Neşelidir ve zekidir. Sakin ve geçinilmesi çok kolay bir köpektir. Kulakları diktir ve yukarı doğru durmaktadır. Beyaz Sibirya kurtları yumuşak bir dış kürke sahiptir. Beyaz  Sibirya kurtları ev ortamına uygun olmadıkları için tuvalet eğitiminde güçlük yaşanabilmektedir. Soğukluk olarak vücutları -50 C/-60 C'ye dayanabilmektedir.

Beyaz Sibirya KurduBeyaz Sibirya kurdunun genel olarak boyut ve ağırlıkları:
 • Erkeklerde boy: 53-60 cm 
 • Dişilerde boy: 51-56 cm 
 • Erkeklerde ağırlık: 20-27 kilo
 • Dişilerde ağırlık: 16-23 kilo arasındadır.
Beyaz Sibirya kurtlarında tüy özellikleri:
 • Orta uzunlukta tüyleri vardır.
 • Beyaz Sibirya kurtlarının tüy yapısı çift tabakadır ve su geçirmez özelliğe sahiptir.
 • Tüyleri sık bir dokuya sahiptir ve düz olarak uzanmaktadır.
 • Tüyleri yumuşaktır ve alt tabakası yünlü yapıdadır.
 • Tüylerini 1 hafta içinde en az 3 kere fırçalamak gerekmektedir.
 • Oldukça fazla tüy dökmektedir.
 • Tüy rengi tamamen beyazdır.başka bir renk üzerinde taşımaz.
]]>
Sibirya Kurdu Nasıl Beslenir https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-nasil-beslenir.html Thu, 29 Nov 2018 16:16:11 +0000 Sibirya Kurdu Nasıl Beslenir, beslenme konusun sibirya kurtlarının beslenmesi diğer köpek ırklarından oldukça farklıdır. Sibirya kurtları kendileri ile aynı boyutta olan diğer ırktaki köpeklere göre biraz daha az gıda ile besl Sibirya Kurdu Nasıl Beslenir, beslenme konusun sibirya kurtlarının beslenmesi diğer köpek ırklarından oldukça farklıdır. Sibirya kurtları kendileri ile aynı boyutta olan diğer ırktaki köpeklere göre biraz daha az gıda ile beslenmektedir. Sibirya kurdu özellikle çok yüksek bir metabolizmaya sahip olmasına rağmen oldukça az bir yiyecek ile beslendiğinde çok uzun yol gidebilmektedir. Ayrıca sibirya kurdunun ataları uzun mesafeli seyahate çok alışkın köpeklerdir. Yavru sibirya köpeklerinin kendisi için gerekli olan gıdanın alınabilmesi için günde mutlaka 5 öğün beslenmelidir. Yavru sibirya kurdu büyümeye başladıkça öğünler sadece bir taneye düşürülmektedir. Yavru sibirya kurtları doğduktan sonra ilk iki ay özellikle anne sibirya kurdun sütü ile beslenmelidir. Daha sonra büyümeye başladığında köpek mamasıyla beslenebilir. Çünkü köpek maması sibirya kurdunun  gelişimi için oldukça büyük önem taşımaktadır. Mama ile beslenen sibirya kurdu ile yemek artıklarıyla beslenmiş sibirya kurdunun arasında oldukça belirgin olan özellikler söz konusu olmaktadır. Sibirya kurdu evde yemek artıkları ile beslenirken hem kilolarına hem de boylarına çok dikkat edilmelidir. Sibirya kurdu evde egzersiz hareketleri yaptıktan sonra en az yarım saat bekledikten sonra beslenmeleri önerilmektedir. Bu bekleme sibirya kurdunun beslendikten sonra sindirim süreci ile uğraşılmak zorunda kalmamaları için büyük şans vermektedir. 

Sibirya Kurdu Nasıl BeslenirSibirya Kurdu Nasıl Beslenir
 • Bol miktarda süt tüketmesi gereklidir.
 • Üzüm, kuru erik, kuru üzüm gibi gıdalar ile beslenmelidir.
 • Soğan
 • Su tüketimine çok dikkat edilmeli ve bol su tüketmesi sağlanmalıdır.
 • Pişmiş kemikler 
 • Evde pişirdiğiniz yemeklerden kalanlar
Sibirya Kurtları, çoğunlukla özgür bir yapıya sahip oldukları için beslenme ve bakım konusunda kişinin oldukça sabırlı olması gerekmektedir. Evde sibirya kurdu beslediğiniz zaman sıcak olan havalarda çok fazla hareket ettirilmemeli ve bol su tüketmesi sağlanmalıdır. Genellikle sibirya kurtları sürü halinde yaşadıkları için evde çift olarak beslenmeleri daha faydalıdır. Sibirya kurtları oynayacak bir şey bulamazlar ise hemen yanında bulduğu her şeyi kemirmeye başlar. Ayrıca sibirya kurduna günlük olarak bir saat uzun ve düzenli yürüyüş yaptırılması hem bakımı hem de beslenmesi için büyük önem taşımaktadır. 
]]>
Sibirya Kurt Köpeği https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurt-kopegi.html Fri, 30 Nov 2018 15:03:32 +0000 Sibirya kurt köpeği, Sibirya kurdu bütün dünya tarafından tanınan, beğenilen ve ilgi gören bir köpek türüdür. Kökeni Alaska'ya dayanmaktadır. Alaska'da yüzyıllarca kızak çekmede kullanılmışlardır. Sibirya kurtlarının Sibirya kurt köpeği, Sibirya kurdu bütün dünya tarafından tanınan, beğenilen ve ilgi gören bir köpek türüdür. Kökeni Alaska'ya dayanmaktadır. Alaska'da yüzyıllarca kızak çekmede kullanılmışlardır. Sibirya kurtlarının dünyada bu kadar iyi tanınmasının sebebi ise, Alaska'da yaşanan difteri hastalığında ilaç sevkiyatı esnasında Sibirya kurtlarının çok hızlı ve toplu olarak kızak çekimi ile ilaç sevkiyatında insanlara çok büyük faydaları olmuştur. Tarihteki bu yardımlarından dolayı sibirya kurtları herkes tarafından tanınmış ve büyük ilgi görmüşlerdir. Sibirya kurtları kızak çekmek yanı sıra bekçi köpekliği konumunda ve ren geyiği güdümlerinde de kullanılmışlardır. Sibirya köpekleri güzel görünümleri, gösterişli olmaları ve kendilerine olan güvenleri ile bilinmektedir. İnsanlara tarih boyunca çok iyi dost olmuşlardır. 

Sibirya kurdu kendisini besleyen bakıcı ailesine çok büyük sadakat ve sevgi besler. Bu özelliği ile besleyici kişinin de ilgisinin Sibirya kurduna karşı fazlalaşmasında rol oynar. Sibirya kurtlarının tüyleri de oldukça özeldir. Yumuşaktır ve çift dokuludur. Ayrıca su geçirmez. Orta uzunluktadır ve düz olarak uzanmaktadır. Orta boy Sibirya cinsi köpeklerin erkek olanlarında ağırlık 20 kilo ile 27 kilo arasında değişmektedir. Dişilerde ise bu ağırlık 16 kilo ile 2 kilo arasında değişmektedir. Boylarda yine erkek Sibirya kurtları ile dişi Sibirya kurtları arasında farklılık vardır. Erkek Sibirya kurdunun boyu 53 cm ile 60 cm arasında değişmektedir. Dişilerde ise 51 cm ile 56 cm arasında değişmektedir. Sibirya kurt köpeği iyi bir aile köpeği olmasını gerektiren tüm niteliklere sahiptir. Sibirya kurtlarının bakımı da oldukça kolaydır. Fakat apartmanlarda beslenemez. Sibirya kurtları sıcak ev ortamlarında kalamazlar. Egzersizi ve hareketliliği çok severler. Fakat Sibirya kurtları sahiplerinin bilmesi gereken sıcak havalarda Sibirya kurtlarına egzersiz yaptırılmamasıdır. Soğuk havayı çok severler. Soğukta yaşama sınırları çok fazladır öyle ki - 60 derecede kolaylıkla yaşayabilmektedirler.

Sibirya Kurt KöpeğiSibirya kurt köpeği özellikleri:
 • Sevgi dolu, dost canlısı ve sadıklığı en büyük özelliklerindendir.
 • Sibirya kurt köpeği görünüm benzerlikleri ve buz mavisi gözleri bilindik özellikler arasında yer almaktadır.
 • Özgürlüğüne düşkün ve inatçı bir yapıya sahiptirler.
 • Çocuklara karşı oldukça hoşgörülü ve sabırlıdırlar.
 • Yalnızlığı sevmezler toplu yaşamayı severler.
 • Sıcak havaları asla sevmezler
 • 10 ile 13 yıl arasında yaşayabilirler.
 • Kuvvetli vücut yapısına sahiptir ve çalışkandır.
 • Kulakları dik ve yukarı doğrudur.
 • Amaçsız ve mantıksız hissettikleri komutlara uymamakta ısrar ederler.
 • Havlamayı pek sevmezler
 • Tüyleri düzenli olarak fırçalanmalıdır.
]]>
Yavru Sibirya Kurdu https://www.sibiryakurdu.gen.tr/yavru-sibirya-kurdu.html Fri, 30 Nov 2018 16:24:31 +0000 Yavru Sibirya kurdu, 58 günlük suren bir gebelik döneminden sonra 5-7 arasında yavru sahibi olurlar. Eğer evde besleyeceksek, yavrular 1-2 ay süre anne sütü ile beslenip daha sonra ise köpek maması ile beslenmesi gerekmektedir. Köp Yavru Sibirya kurdu, 58 günlük suren bir gebelik döneminden sonra 5-7 arasında yavru sahibi olurlar. Eğer evde besleyeceksek, yavrular 1-2 ay süre anne sütü ile beslenip daha sonra ise köpek maması ile beslenmesi gerekmektedir. Köpek mamaları köpeklerin beslenmeleri için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Mama ile beslenen köpekleri evde pişen yemeklerden yiyen köpekler arasında oldukça farklılık gözlenmektedir. Yavru Sibirya kurdunu yeterli oranda sosyalleştiğinden emin olmalısınız. Çok fazla ırkı olduğu için diğer köpek cinsleri de dahil olmak üzere etrafındaki köpeklerle yakınlaşma isteği içine girmeye meraklıdırlar. Son derece şefkatli olduklarından dolayı mümkün mertebede çok iyi bir koruma köpeği değillerdir. Fakat çocuklarla inanılmaz bir uyuma sahiptir. 

Yavru Sibirya kurdunun bakımı çok zor olmamakla beraber çok zahmet istemeyen bakımda bir köpektir. Bir sene içinde iki defa tüy dökerler, bu sure içinde düzenli olarak yavru köpekleri taramanız onları son derece rahatlatacaktır. Gerektiği kadar şımarık, oyunculuk yeteneği yüksek ve sahibine oldukça düşkün olurlar. Soğuk hava şartlarına alışık olmaları nedeniyle ülkemizde sıcak yaz aylarında zorluk yaşayabilirler. Bu durumlarda fazla egzersiz yaptırmamak ve devamlı su vermeliyiz. Yapısından dolayı oldukça enerjik olurlar. Bu nedenle rahat ortamlar isteyeceği gibi oynayacağı alanlar olması gerekir. Bir apartman dairesinde bu cins köpekler beslemek çok doğru bir hareket değildir. Ancak bu evlerde beslemek istiyorsanız gün içerisinde en az 3-4 defa dışarıya çıkarak onu gezdirmeniz gerekecektir. Yavru Sibirya kurtları sahiplerine çok bağlı olurlar ve yalnız kaldıklarında kendilerini yalnız hissedebilir ve dikkat çekmek isteyebilir. Sahibi ile birlikte olduğu zamanlar ise onunla devamlı oynamak isterler. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve ısıtmak gibi bir huyları yoktur. Kendilerine olan güveni gösterişi ve güzelliği ile güzel bir köpek ırkıdır. 

Yavru Sibirya kurdu özellikleri:
 • Sevgi dolu bir köpek olan yavru sibiryalar genellikle buz mavisi gözleri en önemli özelliğidir. 
 • İnatçı ve özgürlük düşkünü olurlar.
 • Çocuklara karşı çok fazla iyimserdirler.
 • Yalnızlığı sevmediklerinden dolayı herkesle iyi geçinmeye çalışırlar.
 • Küçük hayvanları özellikle de kuşları ve fareleri avlamayı severler.
 • Evde yalnız bırakılmayı sevmezler. Bu sebeple eşyaları kemirerek dikkat çekmeye çalışırlar.
 • Gereksiz havlama huyları yoktur ama bazen uluyabilirler.
 • Sıcak havalarda hoşlanmaz, soğuk havalara dayanıklıdırlar. -60 derecede bile yaşayabilirler.
 • Yaklaşık olarak 11-13 sene ömür yaşayabilirler.
 • Güçlü bir vücuda sahip olan köpeklerin yüzleri ve gövdelerinin alt tarafı beyaz diğer tarafları gümüş gri veya kum sarısı veya siyah renkte olurlar.
 • Kulakları yukarıda olur ve diktir.
 • Tüyleri ise sık ve yumuşaktır.
Yavru Sibirya KurduYavru Sibirya kurdu bakımı nasıl olur:
 • Yıkanmaya genellikle ihtiyaç duymazlar.
 • Kuru şampuanla tıklayabilirsiniz.
 • Haftada iki kez tüylerini taramanız yeterli olacaktır.
 • Tüylerinin tıraş edilmesine gerek yoktur. 
 • Yeterli oranda besleyiciliğe sahip kuru köpek mamaları ile besleyebilirsiniz.
 • Yedikleri yiyeceklerin her zaman sulu ve taze olarak verilmelidir.
 • Aşıları düzenli olarak yaptırılmalıdır.
 • Tüylerini tararken canının yapılmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde sinirlenmesine neden olabilirsiniz. 
 • Giz hastalıkları, kalça diz plazisi ve çinko eksikliğine yatkındır. Bunun için veterinere gidip kontrollerini aksatmamak gerekir.
Yavru  Sibirya kurduna iyi ve güzel bakarak güzel bir dost ve arkadaş olabilirsiniz. 
]]>
Kahverengi Sibirya Kurdu https://www.sibiryakurdu.gen.tr/kahverengi-sibirya-kurdu.html Sat, 01 Dec 2018 13:19:24 +0000 Kahverengi Sibirya Kurdu, Kahverengi Sibirya kurdu Sibirya kökenli bir köpek cinsidir. Kahverengi Sibirya kurdu işçi cinsi bir köpektir. Kahverengi Sibirya kurdu kızak köpekleri olarak kullanmaktadır. Kahverengi Sibirya kurdu kızak Kahverengi Sibirya Kurdu, Kahverengi Sibirya kurdu Sibirya kökenli bir köpek cinsidir. Kahverengi Sibirya kurdu işçi cinsi bir köpektir. Kahverengi Sibirya kurdu kızak köpekleri olarak kullanmaktadır. Kahverengi Sibirya kurdu kızak çekmenin yanısıra çobanlık (özellikle rengini çobanlığı), bekçilik için kullanılmıştır. Kahverengi Sibirya kurdunun buz mavisi gözleri vardır. Kahverengi Sibirya kurdunun göz rengi genelde buz mavisi olmakla birlikte farklı renklere sahip olanları da vardır. ilk gördüğünüz anda insanı korkutur. Fakat sevgi dolu bir köpek cinsidir. Kahverengi Sibirya kurdu dillerinden terlerler. Kahverengi Sibirya kurdu çocuklara düşkündür ve çocuklara karşı sabrı yüksektir. Kahverengi Sibirya kurdu çok inatçı bir köpek cinsidir. Kahverengi Sibirya kurdu genel çerçevede etraflarındaki canlılara sevgi gösterisinde bulunan özellikle çocukları çok seven bir köpek cinsidir. 

Kahverengi Sibirya Kurdu Özellikleri

Kahverengi Sibirya kurdu fare, kuş gibi küçük hayvanı avlamaktan hoşlanırlar.  Ulumaktan da hoşlanırlar ve havlamaktan çok ulurlar. Yalnız kaldıklarında eşyalari kemirebilirler. Kahverengi Sibirya kurtları sıcak havaları hiç sevmezler. Soğuk iklim daha çok severler.  Eksi 60 dereceye kadar yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Kahverengi Sibirya kurtların ömrü 11-13 yıl arasındadır. Kahverengi Sibirya kurtlarının erkeğinin kilosu genellikle yirmi ile yirmi yedi  kilogramdır. Kahverengi Sibirya kurdunun dişisinin  ise ağırlığı on altı ile yirmi üç kilogram arasında değişmektedir. Kahverengi Sibirya kurtları çok zeki hayvanlardır. Öğrenmeye çok meyillidirler. Fakat kendi mantıklarına ters gelen şeyleri kesinlikle öğrenmek istemezler ve direnç gösterirler. Ailelerine bağlıdırlar. Çevrelerine karşı çok sevecen sevgi dolu bir köpek yapıları vardır. Çevrelerine zarar vermeyi çok sevmezler ve vermezlerde. Yalnız fare, kuş gibi küçük hayvanlar avlamaktan da çok hoşlanırlar. Kahverengi Sibirya kurtları çok sadıktırlar. Kahverengi Sibirya kurtları özgürlüklerine çok düşkündürler. Bundan dolayı başıboş bırakıldıkları zaman bulundukları yeri terk edip giderler. Oyun oynamayı çok severler. Fakat sıcak havada genelde serin yerlerde miskin bir şekilde yatarlar. Kahverengi Sibirya kurtlarının sıcağı sevmezler çünkü kürkleri çok sıkıdır. Bu nedenle soğuk havada olmayı yeğlerler. Eksi altmış dereceye kadar yaşayabilirler. Oyun oynamayı çok severler ve sürekli hareket halinde olmaktan hoşlanırlar.

 Kahverengi Sibirya KurduKahverengi Sibirya Kurdu Bakımı;

Kahverengi Sibirya kurdunun tüyleri kısadır. Fakat yine de düzenli aralıklarla fırçalanması gerekmektedir. Haftada iki yada üç kez fırçalamak yeterlidir. Yalnız fırçalama işlemi sırasında çok sert hareket etmemek gerekir. Kahverengi Sibirya kurdu çok sert fırçalanır ise sinirlenebilirler. Kahverengi Sibirya kurdu çok bakım gerektirmez. Yılda iki defa tıraş edilirse iyi olur.

Kahverengi Sibirya kurdu çok hareketli bir köpek cinsidir evde beslemek için çok uygun değildir. Sıcak ortamları sevmedikleri içinde serin ortamlarda çok hareketlilik gösterirler. Oynamayı, eğlenmeyi hareket halinde olmayı çok severler.
]]>
Safkan Sibirya Kurdu https://www.sibiryakurdu.gen.tr/safkan-sibirya-kurdu.html Sun, 02 Dec 2018 12:24:37 +0000 Safkan sibirya kurdu: ülkemizde ve dünyada oldukça ilgi gören bir köpek türüdür. Ülkemizde bazı kutup köpekleri için söylenen bir terim olan Sibirya kurtlarının kökeni Alaska'ya dayanmaktadır. Safkan sibirya kurtları yüzyı Safkan sibirya kurdu: ülkemizde ve dünyada oldukça ilgi gören bir köpek türüdür. Ülkemizde bazı kutup köpekleri için söylenen bir terim olan Sibirya kurtlarının kökeni Alaska'ya dayanmaktadır. Safkan sibirya kurtları yüzyıllarca önce insanlara yardımları sayesinde tanınmış ve ün sahibi olmuşlardır. Alaska'da yüzyıllar önce yayılan difteri salgınında ilaç sevkiyatında kızak çekerek insanlara yardımcı olan Sibirya köpekleri adını tüm dünyaya duyurmuşlardır. Safkan Sibirya kurdu besleyici ailesine oldukça bağlıdır. Kalabalık yaşamayı seven bir cins köpeğidir. Hatta safkan Sibirya kurdu almak isteyenlerin yeri ve konumu müsait ise 2 tane safkan Sibirya kurdu almaları önerilmektedir. Yalnızlığı sevmeyen, saatlerce hareketli olmak isteyen köpeklerdir. 

Erkek safkan Sibirya kurdu ile dişi safkan Sibirya kurdu hem görünüm olarak hemde vücut özellikler olarak çok çabuk birbirinden ayırt edilebilmektedir. Dişi safkan Sibirya kurtları genellikle boyları 51-56 arasında değişmektedir. Kiloları ise 16-23 kilo arasında bulunmaktadır. Erkek safkan Sibirya kurtlarında ise 53-60 cm arasında değişmektedir. Kilosu ise 20-27 kilo arasında gidip gelmektedir. Safkan Sibirya kurtları 9 aydan sonra cinsel olgunluğa ulaşmaktadır. Dişi safkan Sibirya kurtları ise 58-65 gün arasında gebelik süresi yaşamaktadır. Gebelik gününün dolması ile ortalama 5-6 tane yavru dünyaya gelmektedir. Safkan Sibirya kurtları ülkemizde oldukça ilgi görmektedir. Safkan Sibirya yavruları da oldukça değerlidir. Beslenmeleri ise köpek mamaları ve avlanmayı sevdikleri için avlandıkları hayvanlarla yapılmaktadır. Kuş ve fare avlamayı seven bu köpekler özellikle gebelik dönemlerinde özenle beslenmelidir. Safkan Sibirya kurtları sahipleri bu köpeklerin soğuk iklimi sevdiğini unutmamaları gerekmektedir. -60 derecede rahatlıkla yaşayabilen Safkan Sibirya kurtları yaz aylarında egzersiz yaptırılmamalıdır.

Safkan Sibirya KurduSafkan sibirya kurdu özellikleri:
 • Orta büyüklükte köpeklerdir.
 • Canlı, dayanıklı ve çok çalışkandır.
 • Gözleri buz mavisi, hoş görünümlü bir köpektir.
 • İnsanlara uyumludur, duyguları anlayabilen zeki bir yapısı vardır.
 • İnatçılığı ile bilinmektedir, kolayca canı sıkılabilir.
 • Uysal, maceraperest, atik ve yaramaz bir yapısı vardır.
 • Dik başlı bir yapısı vardır mantıklı bulmadığı komutları yerine getirmez.
 • Çok nadiren havlar fakat ulumayı sever.
 • Evdeki diğer hayvanlarla çok iyi geçinir.
 • Kedilerden hoşlanmaz
 • İnsanlara çok sadık bir dosttur ve sevgisini belli etmeyi çok iyi bilir.
 • Egzersiz yapmayı çok sever.
]]>
Husky Sibirya Kurdu https://www.sibiryakurdu.gen.tr/husky-sibirya-kurdu.html Sun, 02 Dec 2018 21:22:30 +0000 Husky Sibirya Kurdu, oldukça zeki ve yine oldukça inatçı bir köpek olarak bilinmektedirler. Bu nedenle bu köpek cinsi onları sıkı bir eğitimden geçirecek ve kurallara bağlı bir biçimde yaşayabilecek kararlı olan sahiplere Husky Sibirya Kurdu, oldukça zeki ve yine oldukça inatçı bir köpek olarak bilinmektedirler. Bu nedenle bu köpek cinsi onları sıkı bir eğitimden geçirecek ve kurallara bağlı bir biçimde yaşayabilecek kararlı olan sahiplere ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda bu köpekler kural kırıcılar olarak da bilinmektedirler. Ve yine bu yüzden son derece sabırlı sahipleri de ihtiyaçları vardır.

Bütün bu zorlukların yanında Husky sibirya kurtları eğer uygun egzersizler ve uygun kurallar dahilinde yetişmişlerse apartmanlarda veya müstakil evlerde de çok sağlıklı bir şekilde büyüye bilmektedirler. Genellikle fırsatlarını bulduklarında sık sık evden kaçabilirler veya yürüyüş mesafesi sınırları içerisinde de gezinebilmeleriyle ünlüdürler. Bu sebeple devamlı olarak tedbirli davranmak oldukça önemlidir Kaçabilecekleri alanlarda yalnız bırakılmaları ve dışarıdayken tasması olarak dolaştırılması bu köpek türü için uygun değildir.

Husky Sibirya Kurdu Bakımı Nasıl Olmalıdır

Husky sibirya kurdunun asıl bakımını aslında oldukça kolaydır. Çünkü Husky sibirya kurtları çok temiz bir köpek cins olarak kabul edilmektedir ve temizlik konusunda kediler gibidir. Genel olarak bu türde bir köpeği yılda bir kere banyo yaptırmanın bile onun yıl boyu temiz kalmasına sebep olabilir. Senenin geri kalanında ise kendi kendini temizleyebilen özelliklerini sahiplerdir ve eğer kuru şampuan kullanıyorsanız köpeğinizin tüyleri ve kiri ile ilgili pek sorun yaşayacağınız söylenemez.

Husky Sibirya kurtlarını genel olarak haftada tek sefer olmak üzere düzenli bir şekilde tüylerinin alınması gerekmektedir. Eğer çok sıcak bir bölgede yaşamıyorsanız, tüy dökme zamanları dışında yılda 2 kere tüylerin taranması yeterlidir.

Haftada 1-2 kez tırnaklarının kesilmesi gerekmektedir. Ayrıca tüylerde kısaltılmalıdır. Kulaklarını pamuk ya da nemli bir bez ile düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Apartmanda yaşayan Husky sibirya kurtlarının ise fazla olan enerjilerini atabilmesi için günde 2 defa yürüyüşe çıkması gerekmektedir. Husky Sibirya kurdu oldukça çalışkan bir köpek olduğundan hareketli olmak onu yormayacaktır. Ayrıca köpeğinizle yapacağınız jogging koşuları onu mutlu etmeye yetecektir.

Husky Sibirya Kurtları dışarıları oldukça seven bir köpektir. Şunu belirtmek gerekir ki Husky sibirya kurdunun hem sosyalleşmesi hem de mutlu hissetmeleri amacıyla insanlar ile etkileşim arasında bulunmalıdır. Uzun süreler insanlardan uzakta ve yalnız kaldıklarında terk edilme korkusu yaşamaya eğilimli köpeklerdir.

Son olarak Husky sibirya kurtları oldukça geveze köpeklerdir. Çoğunlukla havlamazlar. Fakat ulumayı çok severler. Eğer insanlarla dolu bir alanda yaşıyorsanız ciddi bir sorun oluşturabilir.

Husky Sibirya KurduHusky Sibirya Kurdu Eğitimi Nasıl Olmalıdır

Husky Sibirya kurdu hem iradeleri güçlü hem de son derece zeki hayvanlardır fakat için kötü tarafı ise bu güçlü olan zekalarını eğitmene karşı kullanabilirler eğitmeni sürekli olarak sınırlarını test ederler bu durumda eğitmen olacak kişide esneklik var ise Sibirya kurdu beslemeye hiç yeltenmemesi gerekmektedir. 

Husky sibirya kurdu eğitmeni olacaksanız lider konumunda olmanız önemlidir. Eğer bu özelliğe sahip değilsiniz küçük Husky sibirya kurdunuz derhal dizginleri eline almayı deneyecektir. 

Husky sibirya kurtlarının öğünlerini asla atlamayınız ve köpeğiniz bekledikten sonra mama kabını mutlaka önünden alınız. Ayrıca ilk beslemeye başladığınızda mama kabını önüne koyduktan sonra avucunuza biraz mama alıp elinizden yediriniz. Bu davranışınızı ev halkınızın yapmasını da sağlayınız. Böylelikle husky sibirya kurdunuz onun mama kabına dokunab]]> Sibirya Kurdu Maması https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-mamasi.html Mon, 03 Dec 2018 16:20:48 +0000 Sibirya kurdu maması, İnsanların ve diğer canlı türlerinin yemesinde sorun olmayan bir çok gıda maddesi köpekler için tehlike rahatabilmektedir. Bunun sebebi köpeklerin metabolizmalarının farklı olmasıdır. Bu tarz yemekle Sibirya kurdu maması, İnsanların ve diğer canlı türlerinin yemesinde sorun olmayan bir çok gıda maddesi köpekler için tehlike rahatabilmektedir. Bunun sebebi köpeklerin metabolizmalarının farklı olmasıdır. Bu tarz yemekler hafif sindirim problemi yaşatırken, bazılarıda tehlikeli ve ciddi rahatsızlıklara ve ölüme bile sebep olabilmektedir.

Sibirya kurdu maması ve ölçeği

Sibirya kurdları az yemek yediği için iştahsız zannetmeyin. Bu durum Sibirya kurdlarının ortak özelliğidir. Sibirya kurdu ile  aynı ağırlıkta olan diğer köpek ırkları yarı yarıya daha fazla yiyecek tüketebilirler. Sibirya kurdunun beslenmesi diğer köpek ırklarından bir farkı yoktur. Sibirya kurdu maması olarak profesyonel kuru mamaların verilmesi uygun olmaktadır. Verilecek olan kuru mamalar Sibirya kurdun yaşına ve kilosuna göre verilmesi gereklidir. Yavru Sibirya kurdları 6 haftalık olduğunda anne sütünden kesilmeye başlar. Sibirya kurdlarında normal büyüme ve gelişmeyi sağlayabilen besin ihtiyacına göre diğer erişkin köpeklerden daha fazladır. Mamada doğru miktarların köpeğe verilmesi çok önemlidir. Genellikle kuru mama ile beslenenler iki öğün olmak üzere günde 1,5-2 ölçek yani bardak yeterli olmaktadır. Sibirya kurdun enerjisi yüksek ise daha az, tam tersi enerjisi daha az ise mamayı daha fazla miktarda verebilirsiniz. Sibirya kurdu için kullandığınız mama kaliteli ise  ekstra bir şey vermenize gerek yoktur. Bunun yanında protein kaynaklı olan ek gıda takviyelerinden kesinlikle uzak durulması ve verilmemesi gerekir. Bu köpeğiniz de alerji durumuna neden olabilir. 

Sibirya Kurdu MamasıSibirya kurdu verilmemesi gereken mamalar

Sibirya kurdu maması olarak da et, balık kılçığı ve  kemik verilmesi doğru değildir. Normalde hiçbir köpek ırkına et ve  kemik verilmemesi gerekmektedir. Bunun sebebi köpeğiniz hızlı yemeğe çalışırken yemiş olduğu kemik iç organlara batıp hasar ve zarar verebiliyor olmasıdır. Bunun devamında sürekli kusma, enfeksiyonlara açık hale gelmesi, şiddetli kanamalar ve ölümlerle sonuçlanmaktadır. Çikolata, çay, kahve ve kafeinli maddelerden uzak tutulmalıdır. Uzak durulmasını gerektiren sebep ise çikolatada şeker dışında farklı maddelerde bulunur. Bu maddeler köpeklerde kalp-damar ve sinir sistemini etkilemektedir. Yüksek dozlarda 100-200 ml. olarak belirlenmiştir. Köpeklerde felç ve ölümle sonuçlanan vaklar görülmektedir. Bunların yerine köpekler için özel üretilen bisküviler ve ödül tabletleri verilebilir. Kedei maması verilmemelidir. Köpeklerde sistem bozukluklarına, kalp damar tıkanıklıklarına, yüksek tansiyona, karaciğerde yağlanmaya, böbreklerde ve gözlerde hasarlara neden olabilmektedir.   Bebek maması, hayvansal yağ parçaları, süt ve süt ürünleri, karaciğere, küflü bozuk gıdalar, çiğ yumurta, çiğ balık, tuz, şekerli gıdalar, turunçgiller, üzüm, salam, sosis, patates sapları, ıspanak yaprakları, yemek artıkları, tütün, alkollu içeceklerden uzak tutulmalıdır. Sibirya kurdu maması olarak bu tarz gıdalar kesinlikle verilmemelidir.
]]>
Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu https://www.sibiryakurdu.gen.tr/yeni-dogmus-sibirya-kurdu.html Tue, 04 Dec 2018 13:02:58 +0000 Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu, Sibirya kurdu uzun yıllar boyunca Sibirya da Çukçi halkı tarafından sürekli olarak kızak çekmelerde, ren geyiklerini gütmekte kullanılmaktaydı. Bu mavi gözleri ile çok fazla ilgi toplayan sibirya kurdu Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu, Sibirya kurdu uzun yıllar boyunca Sibirya da Çukçi halkı tarafından sürekli olarak kızak çekmelerde, ren geyiklerini gütmekte kullanılmaktaydı. Bu mavi gözleri ile çok fazla ilgi toplayan sibirya kurdu 1905 yıllarında Alaskaya götürüldü ve burada yaygınlaşan difteri salgınında gerekli ilaç ve mühimmatları taşımakta kullanıldı. Ancak özgürlüğüne son derece düşkün olmaları nedeni ile bekçiliğe uygun değillerdir. Çok zeki ve kıvrak zekaları vardır. 

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Özellikleri 

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu, Gözleri buz mavisi olup, gerek yapısı ve gerekse gözleri bakımından olağan üstü güven bir hayvandır. Sevimli duruşu sayesinde özellikle çocukların yoğun ilgisini çeker. Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu, küçük olmalarına rağmen çok inatçı ve özgürlüğüne çok düşkün olması ile kendini tanıtır. Çocuklarla araları son derece iyidir. İnsanlarla da çok iyi geçinir. Avlama ve bekçilik, koruma duyguları gelişmiştir. Çocukları çok sever. Onlara karşı çok sevecen bir yapısı vardır. Ancak büyüdükçe avlama duygusu geliştiğinden kendinden küçük olan hayvanları avlama istekleri oluşur. Doğası gereği avlamaya olan yatkınlığı vardır. Kuş, fare, sincap gibi küçük hayvanların peşine düşer. Anlamsız ve gerek olmadığı sürece havlamazlar. Gece olunca ulularlar. Sibirya ülkesi çok soğuk bir ülkedir. Sibirya soğuklarını bilmeyen yoktur. Bu Sibirya Kurdu'nun da anavatanı Sibirya olduğundan soğuğa karşı dayanıklıdırlar. Hatta -60 dereceye kadar dayanırlar. Sıcağı hiç sevmezler. Sıcağa gelince bunalırlar.

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu ortalama yaş ömrü 11-13 yaş arasıdır. 
 • Erkek Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu ağırlığı 20-27 kg 
 • Dişi Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu ağırlığı 16-23 kg  
 • Erkek Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu boyutu 53-60 cm
 • Dişi Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu boyutu 51-56 cm
Yeni Doğmuş Sibirya KurduYeni Doğmuş Sibirya Kurdu karakteristik Özellikleri 

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu, çok zeki, sevimli, inatçı ve yaramaz bir köpektir. Çocuklarla arası çok iyi öğretilen bir şeyi çok çabuk öğrenir. Ancak çok zeki olduğundan verilen komutu kendince mantığına uymayınca yapmaz. Bu noktada inatçılığı devreye girer. Çoğu zaman kendi bildiğini yaptığından eğitim verilmesi çok zor bir köpektir. Havlamayı sevmediklerinden bekçi köpeği olmaya uygun bir ırk değillerdir. Özgürlüğüne düşkün olmaları sebebi ile koşup oynamayı ve çocuklara sabırları ve hoş görüleri vardır. Ancak serbest bırakılmamalı yoksa kaçıp uzaklaşabilirler. Üzerlerindeki kürk çok sık ve gür olmasından sıcağa tahammülleri yoktur. Ancak soğuk havalarda dışarı çıkarılmalı ve eğitilmelidir. Eğitimi için büyük dikkat ve aşırı sabır gerekir. 

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu Bakımı

Yeni Doğmuş Sibirya Kurdu, çok küçük olmasına rağmen kesinlikle apartman ortamında büyüyemezler. Çünkü özgürlüklerine çok düşkündürler ve bu nedenle koşup ve oynamak isteyeceklerdir. Bu nedenle bahçeli ve geniş bir alana ihtiyaçları vardır. Soğuk bir havada bahçeli bir evde çocuklarla koşup oynayabilir. Bundan da büyük bir keyif alır. Tüyleri sık olması ve uzun olmamasından dolayı fırçalarken çok dikkat edilmesi gerekir. Aksi taktirde canı acıdığında sinirlenip, öfkelenebilir. Bu nedenle eğitmeni tarafından fırçalanması daha uygun olacaktır. Sürekli egzersiz yaptırılarak bulunduğu ortama uyum sağlaması için hazırlanır. Sibirya kurdu yılda iki kez tüy dökerler. Bu nedenle tüye alerjisi olanların dikkat etmesi gerekir. Sibirya kurtları çinko eksikliğine bağlı bazı hastalıklara yakalanma eğilimleri vardır. Bazen kalçada ve özellikle gözde bir takım sıkıntılar yaşayabilmeleri muhtemeldir. 
]]>
Sibirya Kurdu Tüy Dökmesi https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-tuy-dokmesi.html Tue, 04 Dec 2018 22:59:10 +0000 Sibirya kurdu tüy dökmesi;  Bir köpeğin ihtişamını güzelliğini kusursuz bir biçimde sergileyen köpek Sibirya Kurdu veya diğer adı ile Husky' dir. Bütün köpek severler Sibirya Kurtlarını çok severler. Çok az insan bu tür S Sibirya kurdu tüy dökmesi;  Bir köpeğin ihtişamını güzelliğini kusursuz bir biçimde sergileyen köpek Sibirya Kurdu veya diğer adı ile Husky' dir. Bütün köpek severler Sibirya Kurtlarını çok severler. Çok az insan bu tür Sibirya Kurtlarının kalın tüylerine, kurda benzeyen yüzüne, keskin bakışlarına bakıp güzel değil diyebilir. Eşsiz bir şekilde yaratılan Sibirya Kurtları zekasından gözlerinden ve evin her köşesini keşfetme isteğinden anlaşılabilir. Sibirya Kurtlarının nazik yapısı, sayesinde özellikle ailenin sevilen üyelerinden birisi olur. Ayrıca kendi bölgesine giren yabancılara kadar herkese karşı sevecen yaklaşımlarını görmek mümkündür. 

Sibirya kurdu tüy dökmesi;

Sibirya kurtları tam bir aile köpeği olmasının yanında orta büyüklükte bir görünüme sahiptirler. Genel bakımı çok kolay olan bu köpeklerin tek ihtiyacı tüylerinin düzenli şekilde taranmasından ibarettir. Sibirya Kurtları genellikle sürü psikolojisi ile hareket eden bir ırk olmasının en büyük avantajı bir çok kesimden yaşta insanla beraber yaşayabilmesine olanak sağlar özellikle çocukların bile rahatlıkla besleyebileceği bir köpek cinsidir. Eğitildiklerinde ve sosyalleştirildiklerinde herkesin sevebileceği sevecen bir yapıya sahip olurlar. Sibirya Kurtlarının bakımı aslında zor gibi görünen fakat bakıldığında basit bir şekildedir. O yüzdende Sibirya Kurtlarında bakım konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli unsur tüyleridir. Tıpkı bir kedi gibi okşanmak ve güzelleşmek ayrıca temizlik konusunda çok titiz hayvanlardır. Bir Sibirya köpeğinin tüy bakımı için düzenli taranması ve yılda iki kere banyo ile yıkanması yeterlidir. Sebebi tüylerinin kalın tellerden oluşmasından kaynaklanır. Ayrıca Sibirya Kurdu tüy dökümü olayı konusunda da çok avantajlı bir köpektir. Sibirya Kurtları çift katmanlı bir tüy yapısına sahip olmalarından ötürü haftada bir kez tüy taraması yapmanız yeterli olur.

Özellikle tüy dökme dönemleri boyunca bu yapacağınız taramalar tüylerin dökümünü en aza indirmeniz de yardımcı olur. Eğer çok sıcak iklimlerde yaşamıyor iseniz Sibirya Kurdu tüy dökümü sadece yılda iki kere gerçekleşir. Eğer sıcak bir iklimde yaşıyor iseniz bu köpeğiniz de daha fazla sayıda tüy dökümü mevsimine yol açar. Ayrıca belirli dönemlerde yine yılda en az iki kere Sibirya Kurtlarında tüy dökümü çoğalmasın diye kesilmesi gerekmektedir. Sibirya kurtları temizliğe çok önem veren bir köpek cinsidir. Tüylerinin yapısı gereği çok fazla oranda dökülme riski yoktur hele birde haftalık taramaları yapıldığında bu miktar iyice azalır. 

Sibirya Kurdu Tüy DökmesiSibirya kurdu tüy dökmesi; Bu kurtlarda gereken bakım tımarları yapılmadığında çok tüy döken köpeklerdir. 
]]>
Sibirya Kurdu Dişi https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-disi.html Wed, 05 Dec 2018 00:04:29 +0000 Sibirya kurdu dişi: cins köpeklerin bir çok özelliği vardır ve oldukça ilgi görmektedir. Soğuk havayı oldukça sever ve -60 derecede bile yaşamını sürdürebilir. Kişiye yakınlığı ve uysallığı ile bilinmektedir. Çocuklar Sibirya kurdu dişi: cins köpeklerin bir çok özelliği vardır ve oldukça ilgi görmektedir. Soğuk havayı oldukça sever ve -60 derecede bile yaşamını sürdürebilir. Kişiye yakınlığı ve uysallığı ile bilinmektedir. Çocuklarla da çok iyi bir şekilde geçinmektedir. Zekidir, sabırlıdır, şımarık ve yaramaz hareketlerle kendini sevdirir. Mantığına uymayan komutları ise yerine getirmez. Kalabalık yaşamayı sever. Oldukça çalışkan ve güçlü bir yapıya sahiptir. Özgür olmayı çok sever. Apartman hayatında yaşayamaz. Orta boy Sibirya kurdu dişi ise boyu 51-56 cm arasında değişmektedir. Kilosu ise 16-23 kilo arasında değişmektedir. Sahibi olan kişiye veya aileye oldukça bağlıdır ve sevgisini göstermektedir. Bu durum Sibirya köpeklerinin daha çok ilgi görmesine enden olmaktadır. Dişi Sibirya kurtları egzersiz yapmayı fazlasıyla sevmektedir. Dişi Sibirya kurtları genellikle 8-9 aylık olduklarında cinsel olgunluğa ulaşmaktadırlar. Bazen bu süre 1,5 yaşa kadar da yükselmektedir. Dişi Sibirya kurt köpekleri gebe oldukları dönemlerde çok fazla egzersiz yaptırılmamalıdır. Egzersizlere dikkat etmenin yanı sıra Sibirya kurdunun gebelik döneminde beslenmesine de dikkat etmek gerekmektedir. Sibirya kurduna gebelik döneminde verilen yiyecekler özenle seçilmelidir. Gebelik süreleri ortalama 65-70 gün arasıdır. Gebelikten en fazla 70 gün sonra genellikle doğum gerçekleşir ve anne Sibirya kurdu en az 1-2 yavru dünyaya getirmektedir. Normal olarak genelleme bakıldığında dişi Sibirya kurtları 5-6 tane yavru yapmaktadır. En fazla gerçekleşen yavru sayısı ise 14 tanedir. Anne Sibirya kurdu yavrularını sütü ile beslemektedir. Daha sonra ise köpek mamasına geçiş yapılmaktadır. Sibirya kurdu dişi senede 2 defa tüy dökme evresi geçirmektedir.

Sibirya Kurdu DişiSibirya kurdu dişi belirgin özellikleri:
 • Gözleri kahverengi olabilse de genellikle buz mavisi olmaktadır.
 • Tüyleri oldukça yumuşak ve düz bir şekilde uzamaktadır. Tüy yapısı çift tabakadır su geçirmez özelliği bulunmaktadır.
 • Tüy renkleri beyaz, gümüş gri, kurt grisi, kum sarısı ve siyah tonlara sahiptir.
 • Yavrularına çok bağlı bir annelik süreci vardır.
]]>
Sibirya Kurdu Fiyatları https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-fiyatlari.html Wed, 05 Dec 2018 17:05:30 +0000 Sibirya Kurdu Fiyatları, Sibiryalı Husky güçlü yapılı bir köpektir. Yüzü ve vücudunun altı kısmi beyaz, kalan kısımlar kurt grisinden gümüş griye ya da kum sarısından siyaha kadar değişiklik gösterir. Kahver Sibirya Kurdu Fiyatları, Sibiryalı Husky güçlü yapılı bir köpektir. Yüzü ve vücudunun altı kısmi beyaz, kalan kısımlar kurt grisinden gümüş griye ya da kum sarısından siyaha kadar değişiklik gösterir. Kahverengi ya da mavi gözlü olabilirler. Bir çoğu birbirinden farklı göz rengi ile dikkati çeker. Buz mavisi gözleri, çok korkutucu ve vahşi bir görünüm sergilese de gayet yumuşak huyludur. Büyük kar ayakkabılarını andıran tüyler patilerini keskin buzlu zemine karşı koruyabilirler. Kulaklar, dik ve yukardan konumludurlar. Sibiryalı Husky sık, yünsü alt kürk ile yumuşak bir dış kürke sahiptir. -50 / -60 C 'ye dayanabilirler.

Karakteri:

Husky'ler kibar, oyuncu, ancak inatçı ve haylazdır. Bu neşeli köpekler kendi ailelerine çok bağlıdırlar. Zeki, sosyal, sakin ve geçinmesi kolay köpeklerdir. Çocuklara karşı sabırlıdırlar. Herkesi sevdiklerinden ve az havladıklarından iyi bir bekçi köpeği değillerdir. Kolay eğitilseler de sadece kendi açılarından bir amacı olan komutlara uyarlar.

Eğitimi:

Sabır, tutarlılık ve Arktik bir köpek karakterinin anlaşılması ile mümkündür. Bu köpek fırsatçı olabilir. Hava sıcak olmadığı sürece mükemmel bir koşu arkadaşıdır. Husky, tuvalet eğitiminde güçlük çıkarabilir. Bu ırk ulumaya bayılır ve kolay sıkılır. Yalnız kalmaktan nefret ettiğinden eğer bu ırkın sizin için doğru seçim olduğunu düşünüyorsanız, iki tane besleyebilirsiniz. Yalnız yaşayan Husky, büyük ihtimalle etrafı kemirecektir. Onların kızak köpeği olduğu unutulmamalıdır. Birlikte yetiştirilirse diğer ev hayvanları ile arası iyidir, ancak küçük hayvanları avlayabilir. Husky, göründüğünden fazla beslenmeye ihtiyaç duyabilir. Başıboş dolaşma eğilimi vardır.

Sibirya Kurdu Fiyatları

Yaşam Ortamı:

Apartman hayatına uygun değillerdir. Husky, ev içinde oldukça hareketlidir. Sık kürkleri nedeniyle sıcak iklimlere uygun bir ırk değildir. Bu ırk sürü halinde yaşamayı sever.

Egzersiz İhtiyacı:

Husky, oldukça fazla egzersize gereksinim duyar. ancak sıcak havada egzersiz yaptırılmamalıdır.

Bakımı:

Yılda iki kez olan tüy dökme mevsimi dışında çok yoğın bie bakım gerektirmez. Düzenli taranması yeterlidir.

Kökeni:

Sibirya yerlisi olan Husky, Alaska'ya 1909'da getirildi. Yüzyıllar boyunca Sibirya da ki, Chukchi halkı tarafından kızak çekimi, ren geyiği güdümü ve bekçi köpeği olarak kullanıldı. Sert Sibirya şartları için mükemmel iş köpekleridir. Dayanıklıdır veküçük sürüler halinde saatlerce ve uyum içinde çalışmaya bayılır. Husky dayanıklılığı yüksek, hafif yapılı bir kızak köpeğidir. Süratleri nedeniyle arktik yarışlar için Malamute'taki kürk avcıları tarafından Kuzey Amerika'ya getirilmiştir. 1925 'de Alaska, Nome'da difteri salgını baş göstermiş ve pek çok kızak köpeğinden oluşan kızak takımı ilaçları hastalığın olduğu şehirlere ulaştırmayı başarmıştır. Bu başarı ulusal ilgiyi birden Husky'lere çekmiştir. Husky, ayrıca Amiral Byrd'in Antartika Gezilerinde de kullanılmıştır. Mükemmel bir sürü köpeği olan Husky iş arkadaşları ile iyi anlaşır. Husky ev köpeği olarak oldukça popüler olsa da kızak köpeği olarak da hala başarılı bir ırktır.

Karakter özellikleri:

Başka köpeklerle geçinme, başka petlerle geçinme, çocuklarla anlaşma, yabancılara davranış, itaat seviyesi, eğitilebilirlik, koruma özelliği, egzersiz ihtiyacı, oyunculuk

Boyut ve Ağırlık:

Yükseklik erkekte 53-60 cm, yükseklik dişide 51-56 cm, kilo erkekte 20,5-27 kg, kilo dişide 16-22,5 kg.

Tüy Özellikleri:

Tüy uzunluğu orta uzunluktadır. Tüy yapısı çift tabakalı, su geçirmez, sık, düz, yumuşak, alt tabakası yünlü yapıda. Fırçalanma ihtiyacı haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir. Traş ve banyo da traş etme ihtiyacı yoktur. Kuru şampuan uygulanabilir. Gerektiğinde yıkanabilir. Tüy dökümü, çok tüy dökebilirler.

]]> Sibirya Kurdu Yavrusu https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-yavrusu.html Thu, 06 Dec 2018 12:38:22 +0000 Sibirya kurdu yavrusu, kendine olan güveni, gösterişi ve güzelliğiyle, insanlara iyi bir dost, çocuklara arkadaş olabilecek köpek ırkıdır. Yüzyıllar boyu Sibirya Chukshi halkının kızak çekmede, ren geyiği sürül Sibirya kurdu yavrusu, kendine olan güveni, gösterişi ve güzelliğiyle, insanlara iyi bir dost, çocuklara arkadaş olabilecek köpek ırkıdır. Yüzyıllar boyu Sibirya Chukshi halkının kızak çekmede, ren geyiği sürülerini gütmekte ve bekçi olarak faydalandığı bir köpektir. Alaska bölgesindeki difteri salgınında ilaç sevkiyatında kullanıldıktan sonra, tüm dünyada tanınmaya başlamışlar. 

Sibirya kurdu yavrusunun yapısal özellikleri nedir

Sevgi dolu bir köpek olan Sibirya kurdu, genelde buz mavisi gözleriyle dikkat çeker. İnatçı ve özgürlük düşkünüdür. Çocuklara karşı fazla hoşgörülüdür. Yalnızlığı sevmediklerinden, herkesle iyi geçinmeye çalışırlar. Küçük hayvanları özellikle kuşları ve fareleri avlamayı severler. Evde yalnız bırakılırlarsa, eşyaları kemirerek dikkat çekmek isterler. Gereksiz havlama huyları bulunmasa da, bazen uluyabilirler. Sıcak havalardan hoşlanmaz, soğuklara karşı çok dayanıklıdırlar. -60 derecede bile yaşayabilirler. Ortalama olarak 11-13 yıl ömre sahiptirler. Büyüdüklerinde erkekler 20-27 kg, dişiler ise 16-23 kg ağırlığına ulaşırlar. Güçlü bir vücut yapısına sahip olan köpeklerin, yüzleri ve vücutlarının alt tarafı beyaz, diğer yerleri kurt grisi, gümüş gri veya kum sarısı ile siyah renklerine sahiptir. Karda ve buzda uzun tüyleri patilerini korumada yardımcı olur. Kulakları yukarıda ve diktir. Kürkleri sık ve yumuşak tüylerle kaplıdır.  

Sibirya Kurdu Yavrusu

Sibirya kurdu yavrusunun karakteri nasıldır

Bu köpekler oldukça zeki, sosyal, oyuncu, haylaz ve inatçıdır. Ailelerine bağlılığı dikkat çekicidir. Rahat bir şekilde eğitim alabilir, öğretilen her şeyi kolay bir şekilde öğrenirler. Fakat kendilerine mantıksız gelen komutlara, bazı hallerde uymamak için direnirler. Bu yüzden eğitimde tutarlı olmak ve sabırlı davranmak gerekir. Genelde diğer hayvanlarla geçimleri iyidir. Havalar çok sıcak olmadığı sürece, dışarıya çıkmaya, koşup oynamaya bayılırlar. Bulundukları ortam çok sıcak olmamalı, mümkünse serin yerlerde bakılmalıdır. Çocuklara karşı tutarlı davranışları bulunduğundan, onlarla oynamayı severler. Dışarıda boş bırakılırlarsa, kaybolma ihtimalleri vardır. Kendi başlarına gezmeyi sevdiklerinden, bunu kaçma olarak algılamazlar. Tuvalet eğitimi verilirken, sizi biraz yorabilirler. Yalnızlığı sevmediklerinden, iki tane bir arada bakmak uygun bir seçim olabilir.    

Sibirya kurdu yavrusunun bakımı nasıl olmalıdır

Bu köpekler evde çok hareketli olacağından, apartmanda bakım için uygun değildir. Kürkleri sık ve uzun tüylü olduğundan, sıcak ortamlarda bakılmamalıdır. Koşup, oynamayı, egzersiz yapmayı sevdiklerinden, bunlar sıcak havalarda değil de, serin zamanlarda  yaptırılmalıdır. Su geçirmeyen, çift katlı, oldukça sık, yumuşak, alt katmanı yünlü bir kürkü bulunmaktadır. Yılda iki defa tüy dökme dönemi vardır. Bu dönemlerde tüylerine yeteri kadar bakım yapılmalıdır. Diğer zamanlarda tüylerin taranması ihmal edilmemelidir. Bunu yaparken canını acıtmamaya dikkat ediniz. Bundan hoşlanmayacağından, sinirlenmesine neden olabilirsiniz. Haftada iki defa fırçalamanız yeterli gelecektir. Yıkanmaya genelde ihtiyaç duymazlar. Kuru şampuanla yıkanabilir, tüylerinin tıraş edilmesine gerek yoktur. Göz hastalıkları, kalça displazisi ve çinko eksikliğine yatkındır. Bu nedenle veteriner kontrolleri ihmal edilmemeli, gıdalarına dikkat edilmelidir. Yeteri kadar besleyiciliğe sahip olan kuru köpek mamalarıyla beslenmeli, su ihtiyaçları giderilmelidir. Mamaları ve suyu her zaman taze olarak sunulmalıdır. Aşıları düzenli olarak yaptırılmalıdır. İyi bir bakım ile Sibirya kurdu yavrusu sizlere iyi bir arkadaş olacaktır.

]]>
Sibirya Kurdu Eğitimi https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-egitimi.html Fri, 07 Dec 2018 06:53:48 +0000 Sibirya kurdu eğitimi, Köpeğin eğitim verilirken ilk olarak eğitimin nerede ve nasıl verildiğine dikkat etmek gerekir. Bu hususta öncelik, köpeğe her ortamda eğitimin veriliyor olması ve köpekte her yerde eğitime karşı ol Sibirya kurdu eğitimi, Köpeğin eğitim verilirken ilk olarak eğitimin nerede ve nasıl verildiğine dikkat etmek gerekir. Bu hususta öncelik, köpeğe her ortamda eğitimin veriliyor olması ve köpekte her yerde eğitime karşı olumlu tepkiler veriyor olması yanındadır. Tek bir alanda (ev, bahçe gibi) verilen eğitimlerde köpek her zaman aynı yeri isteyebilir ve bu durum sizin için ilerde zorluklar yaşamanıza neden olabilir. Bilhassa eğitim verilirken her seferinde köpek farklı ortamlara sokulmalı ve eğitim sürecinin bu şekilde devam etmesi hem köpek adına hem de sahibi adına daha güzel olacaktır. Gerekirse eğitime katkı amaçlı köpek sınıflarına gidilmeli ve uzman gözetimi altında köpek diğer köpekler ile sosyalleştirilmelidir. Köpeğin kendine olan öz güven duygusunun artması ve kendinden emin olması için bu gerekli olabilir.

Sibirya kurdu eğitimi, verilirken unutulmaması gereken en önemli ayrıntı, köpeğin davranış dilini ve size ne anlatmak istediğini bir sahibi olarak anlamak ve ona anladığı dilden yaklaşmak hem eğitim için hem de köpek ile aranızda olan bağın kuvvetlenmesi için önemli bir ayrıntıdır.

Tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir

Tuvalet alışkanlığının Sibirya kurtlarına kazandırılması için farklı yöntemler var.

 • Yavru olan Sibirya kurtları uykudan uyanmalarının ardından kısa bir süre sonra veya yemeğini bitirdikten sonra istenilen bir alana götürülüp tuvaletini yapması için birazcık beklemek gerekir. Bu ilk zamanlarda biraz vakit alabilir. Aynı zamanda köpek ihtiyacını karşıladıktan sonra ona ödül vererek, alışkanlığını kazanması için ortama eğlenceye çevirebilirsiniz. Bu yöntem en basit ve en etkili olanıdır. Fakat köpeğe tuvalet ihtiyacını karşılaması için her seferinde ödül verilirse köpek bunun bir ihtiyaç olduğunun farkına varamaz ve her tuvalet ihtiyacında sizden çeşitli ödüller bekler.
 • Orta yaşlı ve küçük Sibirya kurtlarının eğitimi için biraz dikkat ve gözlem gerekir. Köpek sık aralıklar ile dışarı çıkartılmalı ve ihtiyacını karşılaması için bir müddet beklenmelidir. Köpek tuvaletini ilk seferinde yapmak istemeyebilir. Bunun için ona sürekli sözlü olarak iltifat etmeli ve bu şekilde ödüllendirmelisiniz. Köpek ihtiyacını karşılarken sahibinin görebileceği bir alanda tutuluyor olması ve tuvalet pozisyonunu aldığında mutlaka sahibinin kıpırdamadan onu sabırla beklemesi gerekir. Aksi takdirde Sibirya kurdunuz ihtiyacından vazgeçebilir.
Sibirya Kurdu Eğitimi

Tuvalet eğitiminde nelerden kaçınılmalıdır

1. Köpeğin tuvalet eğitimi sağlanırken asla su miktarını azaltma veya hiç vermeme gibi durumlar da bulunmamak gerekir. Köpeğin önünde her daim su dolu bir tasının olması gerekir. Sürekli su istemek durumunda kalmayan bir köpek ve sürekli su taşımak durumunda kalmayan bir sahip... bu durum ona istediği zamanda su vermekten daha kolay olacaktır. Köpeğin ihtiyacını karşılamamak için onu sudan mahrum bırakmak en yanlış davranış olsa gerek.

2. Köpeğiniz eğer evde sizinle birlikte yaşıyorsa tuvaletini yere veya koltuk gibi alanlara yaptığı için burnunu idrarının üzerine değdirerek veya uzun süre koklatarak ceza vermeyin. Bu davranış köpeğinizin hatasını anlaması için yararlı olmayacaktır. hatta köpeğinizi kendinizden soğutulabilir ve size karşı olan sevginizde azalmalara neden olabilirsiniz.

3. Bazı köpekler idrarları geldiği zaman çok huysuzlanırlar ve hırçınlanırlar. Köpeğin sahibi bu duruma hiçbir anlam veremediği için direk ceza kanununa başvurmamalıdır. Eğer anlam verilmeyen bu durum karşısında ceza yöntemi uygulanırsa köpek, bir daha tepki vermeyecek ve hareketleriyle bir şeyler anlatma çabasına düşmeyecektir.

]]>
Sibirya Kurdu Bakımı https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-bakimi.html Fri, 07 Dec 2018 07:13:59 +0000 Sibirya Kurdu Bakımı, Sibirya kurdu bakımı için çok teferruat gerekmese de biraz zahmet istemektedir. Özelliği gereğince şımarık, oyuncu ve sahibine oldukça düşkün olurlar. Soğuk iklimlere alışık olmaları nedeni ile Sibirya Kurdu Bakımı, Sibirya kurdu bakımı için çok teferruat gerekmese de biraz zahmet istemektedir. Özelliği gereğince şımarık, oyuncu ve sahibine oldukça düşkün olurlar. Soğuk iklimlere alışık olmaları nedeni ile ülkemizde yaz aylarında sıkıntı yaşayabilmektedirler.

Sibirya Kurtları, 58 günlük bir gebelik sürecinden sonra 5-7 arasında yavru sahibi olurlar. Yavrular ilk iki ay kadar anne sütü ile beslenir ve daha sonra köpek maması ile beslenmeye başlanmalıdır. Köpek maması köpeğin gelişimi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Mama ile beslenen ve yemek artıkları ile beslenen köpekler arasında oldukça farklılıklar gözlemlenebilir.

Sibirya kurtları yıl içinde iki defa tüy dökümü yaşarlar. Tüy dökme dönemlerinde düzenli tarama ile köpekte rahatlama sağlanabilir.

Yapıları gereği oldukça enerjik hayvanlardır. Bu nedenle rahat hareket edebileceği ve oynayacağı alanlar olması önemlidir. Bir apartman dairesinde Sibirya kurdu beslemek çok doğru bir yaklaşım değildir. Ancak apartman dairesinde beslenmek isteniyorsa da gün içinde 3-4 defa dışarı çıkararak gezinti yapması sağlanmalıdır.

Sibirya kurtları sahiplerine oldukça bağlıdır ve yalnız kaldıklarında üzülerek ağlayabilirler. Sahibi ile beraber olduğu sürece devamlı onunla oynamak isterler. Çocuklar ile de oldukça iyi anlaşırlar ve ısırmak gibi bir huyları yoktur. Fakat kendine ve sahibine gelebilecek zararlar karşısında ısırmaktan kaçınmazlar.

Sibirya Kurdu Bakımı

Oldukça özgür bir yapıya sahip olduklarından bakımları anında sabırlı olmak gerekir. Sıcak havalarda fazla egzersiz yaptırmamalı ve devamlı su verilmelidir.

Ayrıca sürü halinde yaşam sürdürdüklerinden dolayı çift olarak beslenmesinde yarar vardır.

]]>
Sibirya Kurdu Karakteri https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-karakteri.html Sat, 08 Dec 2018 01:49:37 +0000 Sibirya kurdu, genellikle kuzey doğu ülkelerinde geyik avlarında ve ulaşıma yardımcı olması açısından çalışma amaçlı kullanılan bir köpek cinsi olsa da aynı zamanda günümüzde oldukça popüler bir evcil hayvan türüd Sibirya kurdu, genellikle kuzey doğu ülkelerinde geyik avlarında ve ulaşıma yardımcı olması açısından çalışma amaçlı kullanılan bir köpek cinsi olsa da aynı zamanda günümüzde oldukça popüler bir evcil hayvan türüdür. Orta boy bir köpek cinsi olan Sibirya kurdunun ayırt edici özellikleri ise kalın kürkü, sivri kulakları ve renkli gözleridir.  

Sibirya kurdunun ilk örneklerinden beri var olan aktif, dayanıklı ve enerjik yapıları fazla değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelebilmiştir.  İlk olarak Rusya’nın kuzeyinde kullanılmaya başlanan Sibirya kurdu zamanla Kanada, Alaska ve Grönland’a kadar yayılmış, yaygın bir kızak ve av hayvanı olmuştur.

Sibirya kurdu karakteri:

Sibirya kurtları tıpkı ataları olan kurtlar gibi bir davranış sergilerler. Sürü hayatına kolay uyum sağlayabildikleri gibi daha çok soğuk iklimler için uygundurlar. Oldukça hareketli bir köpek cinsi olan Sibirya kurdunun bu yüzden egzersiz ihtiyacı da fazladır. Diğer yandan özgür ve bağımsız bir karaktere sahip olan Sibirya kurdunun hareket özgürlüğü kısıtlandığı ve sürekli aynı ortamda tutulduğu takdirde hırçınlaşması ve saldırgan bir hale gelmesi mümkündür.  

Kalın bir kürke sahip oldukları için sıcak havalarda enerji düşüklüğüne, hareketsizliğe sahip olabilirler. Çoğu zaman oyuncu, canlı, hareketli bir davranış biçimi sergileyen Sibirya kurtları havalar sıcaklaştıkça hareket etmemeye, huysuzlaşmaya başlayabilirler. Kısıtlı hareket imkanına sahip olacaklarından küçük ve kapalı ortamlara uygun değildirler. Hareket özgürlüklerini kullanabildikleri açık ortamlarda bakıldıkları takdirde sağlıklı kalacaklardır.

Zeki bir köpek türü olan Sibirya kurdu anlama konusunda sıkıntı çekmez ancak gerek görmediği komutları da uygulamaz. Bu yüzden zeki olmasına ve verilen komutları algılamasına rağmen komutları yerine getirmek ve itaat etmek konusunda problem yaratabilir.

Sahibine ve bulunduğu ortamdaki insanlara bağlı olan ve onları ailesi gibi gören Sibirya kurdunun özellikle çocuklarla arası oldukça iyidir ve diğer hayvan türlerine karşı saygılıdır. Yalnızca fare, kedi gibi kendisinden küçük hayvanların peşine takılabilme ve onları avlayabilme eğilimi gösterse de genel olarak diğer köpek türleriyle iyi geçinir.

Genetik açıdan mide hastalıklarına ve bronşite eğilimli olan Sibirya kurdu her ne kadar dayanıklı bir köpek cinsi de olsa veteriner kontrolleri aksatılmamalı ve aşıları yaptırılmalıdır.

]]>
Sibirya Kurdu Özellikleri https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-ozellikleri.html Sat, 08 Dec 2018 09:04:25 +0000 Sibirya kurdu özellikleri arasında en ilginç olanı ren geyiği çobanlığında, kızak çekmede ve bekçilikte kullanılmış olması gelmektedir. Anavatanı olan Sibirya'da yüzyıllar boyu bu hizmetlerde bulunmuş olan bu Sibirya kurdu özellikleri arasında en ilginç olanı ren geyiği çobanlığında, kızak çekmede ve bekçilikte kullanılmış olması gelmektedir. Anavatanı olan Sibirya'da yüzyıllar boyu bu hizmetlerde bulunmuş olan bu hayvan, ne kadar dayanıklı olduğunu ortaya koymaktadır. 1909 tarihinde Alaska'ya getirilmiş olan köpekler buradan tüm dünyaya yayılım göstermişlerdir.

Sibirya kurdunun yapısal özellikleri nelerdir

Bu köpeklerin en belirgin yapısal özelliği, bazılarında farklı olsa da, buz mavisi renginde olan gözleridir. Kulaklar büyüdükçe dikleşmeye başlar. Siyah, beyaz, boz ve kızıl renklerin karışımından meydana gelirler. Özgürlüklerine düşkün ve inatçı yapılarıyla bilinirler. Çocuklarla iyi geçinirler. Onlara karşı sabırlı ve tutarlı davranışlar sergilerler. Evde bakıldıklarında eşyaları kemirebilirler. Küçük hayvanlara karşı saldırgan olabilirler. Özellikle fare ve kuşlara karşı hassastırlar. Havlama sadece gerekli olduğunda yapılan bir harekettir onlar için. Sıcağı pek sevmezler ama -60 derece soğuğa karşı dayanıklı bir yapıları vardır. Köpeklerin ortalama ömürleri 11-13 yıl kadardır.

Sibirya Kurdu Özellikleri

Erkekler 20-27 kg, dişiler ise 16-23 kg ağırlığında olurlar. Kilo olarak hafif olduklarından, oldukça hızlı koşabilirler. Oldukça zeki ve oyuncu bir karakterleri vardır. Kolay öğrenmelerine rağmen, komutları mantıksız bulduklarında yerine getirmek istemezler. Bu köpeklerin sıcaktan korunmaları gerekir. Özgür olmayı severler. Boş kaldıklarında gezmeyi severler. Gezmeyi ve dolaşmayı sevdiklerinden, evin içerisinde beslemek için uygun değildirler. Havalar sıcak değilse, koşularınıza eşlik ederler. Tüyleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Egzersiz ihtiyaçları mutlaka giderilmelidir. Yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar. Evde bulunan hayvanlarla iyi anlaşmalarına rağmen, yabancı olan hayvanlarla geçinemezler.

Sibirya kurdunun eşleşmesi ve üremesi nasıldır

Dişilerin hamilelik süresi yaklaşık olarak 65-70 gün arasındadır. Dişinin ilk hamileliği ise 1-2 yavru yapar. İlerleyen dönemlerde 14 yavru yapan dişiler olmuştur. İdeal yavru verme sayısı 4 olarak söylenebilir. 

]]>
Sibirya Kurdu Kökeni https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-kokeni.html Sat, 08 Dec 2018 16:01:23 +0000 Sibirya Kurdu Kökeni, Sibirya kurdu ya da diğer adıyla haski, yüzyıllarca kızak çekme, bekçilik ve ren geyiği çobanlığı görevlerinde kullanılmış bir köpek ırkıdır. Bu Sibirya kurdu yüzyıllarca Sibirya'da Sibirya Kurdu Kökeni, Sibirya kurdu ya da diğer adıyla haski, yüzyıllarca kızak çekme, bekçilik ve ren geyiği çobanlığı görevlerinde kullanılmış bir köpek ırkıdır. Bu Sibirya kurdu yüzyıllarca Sibirya'da Çukçi halkı tarafından kızak çekmede ve ren geyiği sürülerini gütmede, bekçi köpeği olarak kullanmışlardır. 1905 senesinde bu köpekleri Alaska'ya götürdüler. Ve Alaska'dan da tüm dünyaya yayılmışlardır. Ve ülkemizde de çok sayıda Sibirya kurdu yetiştirilip hatta satışı bile yapılmaktadır. Alaska bölgesinde ortaya çıkan Difteri salgını için gereken ilaçları, Sibirya kurtlarından oluşturulan sürü bölgeye getirmeyi başarmıştır. Ve bu olaydan sonra insanların dikkatlerini üzerlerine çekmeyi başarmışlardır.

Genelde buz mavisi gözleriyle korkutucu olsalar da, aslında sevgi dolu bir hayvanlardır. Özgürlüklerine düşkünlükleri ve inatçılığıyla tanınırlar. Bazılarının göz renkleri farklı olabilirler. Her köpek gibi dillerinden terlerler. Çocuklara karşı hoş görülüdürler. Aslında herkesle iyi geçinirler fakat kuş, fare gibi küçük hayvanları avlamak, yakalamak isterler. Sibirya kurtları yalnız kalırlarsa sıkılıp evdeki eşyaları kemirebilirler. Sibirya kurtları gereksiz yere havlamayan bir köpek türüdür, ancak ulurlar. Sibirya kurtları sıcağı hiç sevmezler sıcaktan bunalırlar, ( eksi )  - 60 derecede soğukta yaşayabilirler.

Ortalama ömürleri 11- 13 yıldır. Erkek Sibirya kurdunun ağırlığı 20 ila 27 kg arasındadır. Dişi Sibirya kurdunun ağırlığı ise 16 ila 23 kg'dır.

Sibirya kurtları özgürce koşup oynamayı çok seven bir ırk olduklarından dolayı apartman yaşam ortamı için çok uygun köpekler değillerdir. Hava sıcak olmadığı müddetçe çok iyi koşu arkadaşlığı yaparlar. Tüyleri fazla uzun olmadığından sık aralıklarla fırçalamak gerekmektedir. Sibirya kurtlarını fırçalarken acıtmamaya özen gösterin canları yanınca çok sinirlenirler. Oldukça fazla egzersiz yapma ihtiyaçları vardır. Sibirya kurtları tek başlarına kalmayı hiç sevmezler. Özellikle Kanada ve ABD'nin kuzeyinde çok popüler bir cinstir. 

]]>
Sibirya Kurdu Neler Yapar https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu-neler-yapar.html Sun, 09 Dec 2018 05:55:54 +0000 Sibirya Kurdu Neler Yapar, Sibirya kurdu, Sibirya'da yaşayan ve bütün dünyaca tanınan ve oldukça ilgi gören bir köpek türüdür. Bu Sibirya kurdunun dünyaca tanınmasının sebebi ise de o yıllarda Alaska'da yaşanan Di Sibirya Kurdu Neler Yapar, Sibirya kurdu, Sibirya'da yaşayan ve bütün dünyaca tanınan ve oldukça ilgi gören bir köpek türüdür. Bu Sibirya kurdunun dünyaca tanınmasının sebebi ise de o yıllarda Alaska'da yaşanan Difteri hastalığıdır. Difteri hastalığı salgınında ilaç sevkiyatında Sibirya kurtlarının büyük rolü olmuştur. Bu tarihten itibariyle dünyaca tanınan bu Sibirya kurtları ünlerine ün katmışlardır. Ayrıca Sibirya kurtları yüzyıllar boyunca Sibirya bölgesindeki Chukshi isimli bir halk tarafından ren geyiklerini gütmede, kızak çekmede ve bekçilik yapmada kullanmışlar. Ayrıca güzelliği ve gösterişi, kuvveti ve de kendilerine olan güveniyle insanlar içinde çok iyi bir dost, can yoldaşı, yol arkadaşı olmuşlardır. Sibirya kurtlarının en önemli özelliklerinin başında, bu köpeklerin sevgi dolu bir karaktere sahip olmaları gelmektedir. Bu Sibirya kurtları uzaktan oldukça dikkat çekicidir. Bunun nedeni ise de, hem dış görünümleri hem de buz mavisi o güzel gözleridir. Sibirya kurtları özgürlüklerine çok düşkün oldukları gibi çok da inatçıdırlar. Bu köpekler çocuklar için özeldirler, çünkü Sibirya kurtları çocuklara karşı oldukça hoşgörülüdürler ve sevgi doludurlar. Aynı zamanda yalnızlığı hiç sevmedikleri için bu nedenle de insanlarla iyi geçinmeyi tercih ederler.   

Sibirya kurtları kuşları ve fareleri avlamaktan çok hoşlanırlar. Yalnızlıktan hiç hoşlanmayan Sibirya kurtları eğer evde yalnız bırakılırsa dikkat çekmek için evdeki eşyaları kemirirler. Sibirya kurtları adlarından da anlaşıldığı gibi Sibirya soğuk bir ülke olduğu için bu köpekler de o Sibirya'nın soğuklarına alışkındırlar, sıcağı hiç asla sevmezler bunalırlar. Eksi - 60 derece yaşamlarını sürdürmektedirler. Köpek deyince insanın ilk aklına gelen şey havlamadır. Sibirya kurtları havlamazlar sadece ulurlar.

Bu köpekler 10 ila 13 yıl yaşamaktadırlar. Ağırlıklarına bakıldığında ise erkek Sibirya kurdu 20 ila 27 kg arasındadır. Dişi Sibirya kurdu da 16 ila 26 kilogram arasındadır. Bu Sibirya kurtları oldukça kuvvetli, gösterişli vücut yapısına sahiptirler. Yüzlerinin ve de vücutlarının alt bölgeleri beyaz bir renge sahipken, diğer bölgeleri cinslerine göre kurt grisi, gümüş grisi veya kum sarısı gibi renklere sahiptirler. Uzun tüylere sahiptirler, bu uzun tüyler onları buzlu soğuk ve karlı havalardan patilerini korumaya yardımcı olmaktadırlar. Sibirya kurtlarının kulakları dik ve yukarı doğrudur.

Sibirya kurdunun karakteristik özelliklerini incelediğimizde, karşımıza ilk olarak bu köpeklerin zeki, oyuncu, inatçı, akıllı, haylaz ve de sosyal oldukları çıkmaktadır. Bakıcı ailelerine oldukça bağlıdırlar. Bu  özellikleriyle de  bakıcıların büyük sevgilerini kazanmışlardır. Sibirya kurtlarının eğitimi diğer köpeklere oranla daha kolaydır. Öğretilmek istenen şeyleri daha çabuk algılamaktadırlar. Öğrendiklerini de kolaylıkla yapmakta ve unutmamaktadırlar. Sadece tuvalet eğitimi biraz zahmet vermektedir. Eğer öğretilmek istenen şey kurtlara mantıksız geliyorsa, o öğretilen şeyi yapmamakta direnmektedirler. Bu da demek oluyor ki bu köpeklerin ne kadar inatçı olduklarını ortaya çıkmaktadır. Bu konu da eğitmenler sabırlı olmalıdır. Oynamayı çok seven Sibirya kurtları soğuk havalarda diğer köpek cinsleri ile dost olarak oynamayı çok severler, sıcak havalarda oynamak istemezler. Sibirya kurtları sürü yaşantısını sever. Zaten doğal hayatta da sürü halinde dolaştıkları için başka köpeklerle de arası iyidir. Sürü hayatını sevdikleri içinde tek kalmayı sevmezler. Sibirya kurtları bol yemek yerler ve verildikçe yemeye devam ederler. Vahşi doğada buldukları avlarını anında bitirirler.

Sibirya kurtları hafif oldukları için çok hızlı koşarlar, bu özelliklerinden dolayı da kızak yarışmalarında kullanılmaktadırlar. En baş özellikleri kızak çekmek güçlü, duyarlı ve kuvvetli oldukları için. Özellikle Sibirya kurtları Kanada ve ABD'nin kuzeyinde bu özelliğinden dolayı çok popüler bir cinstir.  


]]>
Sibirya Kurdu https://www.sibiryakurdu.gen.tr/sibirya-kurdu.html Sun, 09 Dec 2018 18:44:02 +0000 Sibirya kurtları diğer adıyla Husky ırkı yüzyıllar boyunca Sibirya'da Çukçi insanları tarafından kızak çekmede ve ren geyiği sürülerini gütme de kullanılmışlardır. Sibirya kurtları 1905 yılında Alaska'ya götürülmüşle Sibirya kurtları diğer adıyla Husky ırkı yüzyıllar boyunca Sibirya'da Çukçi insanları tarafından kızak çekmede ve ren geyiği sürülerini gütme de kullanılmışlardır. Sibirya kurtları 1905 yılında Alaska'ya götürülmüşlerdir. Bu bölgede ortaya çıkan difteri salgını için gereken ilaçları bu köpeklerden oluşan bir sürü getirmiştir ve o tarihten sonra insanların dikkatini çekmeye başlamışlardır.
Buz mavisi gözleriyle dikkati üzerlerine çeken Sibirya Kurtları ne kadar ürkütücü görünseler de sevgi dolu hayvanlardır. Yumuşak huylu köpeklerdir. Sibirya Kurtları kuzeyli köpek türlerindendir. Çukçiler tarafından yetiştirilen köpeklerdir. Çukçiler Sibirya'da Rusya Federasyonuna bağlı Çukçi Özerk Cumhuriyetinde yaşayan insanlardır. Bu Sibirya Kurtlarının yüzü ve vücudunun alt kısmı beyazdır. Geriye kalan kısımları ise griden gümüşe, kum sarısından siyaha kadar değişir. Genellikle kulakları diktir. Mükemmel bir görselliğe sahip olan sibirya kurtları herkes tarafından beğenilen bir köpek cinsidir. 

Sibirya Kurtlarının tüyleri patilerini buzlu zemine karşı korur. Sibirya Kurtları oldukça inatçı ve yaramazdır. Ama aynı zamanda çok kibar ve oyuncudur. Ailelerin çok bağlıdır. Sibirya Kurtları çok zeki, sakin ve geçinmesi kolay olan köpeklerdendir. Çocuklarla ve köpeklerle iyi anlaşırlar. Sibirya kurtları herkesle iyi geçinirler fakat kedi, fare, kuş gibi küçük hayvanları avlamak isterler. Sevgi dolu yani herkesi sevebildiklerinden ve az havladıklarından iyi bir bekçi köpeği değillerdir. Sıcak havalardan hoşlanmazlar ve hava sıcak olmadığında mükemmel bir yürüyüş veya koşu arkadaşı olabilirler. Sibirya Kurtları ulumayı çok severler ve yalnız kalmaktan nefret ederler. Sibirya kurtları ev ve apartman hayatına uygun hayvanlardan değildir. Evde yalnız kaldıklarında eşyaları kemirmeye başlayabilirler. 

Sibirya Kurdu
Sibirya Kurtları sıcak iklimlere de uygun olmayan bir ırktır. Egzersize gerek duyar fakat sıcak iklimlerde Sibirya Kurtlarına egzersiz yaptırılmamalıdır. Sibirya Kurtları yılda iki kez tüy döker. Sibirya Kurtları eğitilebilir köpeklerdendir. Ailesini, sevdiklerini koruma özelliği vardır. Sibirya Kurtlarının kalça displasizi, göz hastalıkları ve çinko eksikliği hastalıklarına yakalanabilmesi muhtemeldir. Sibirya Kurtlarının yaşam süresi genellikle on iki ve on beş yıl arasındadır.

Sibirya kurtlarının boyut ve ağırlıkları dişi ve erkekte farklılık göstermektedir. Erkeklerde boyut genellikle elli üç santim ve altmış santim arasında değişmektedir. Dişilerde ise boyut elli bir santim ile elli altı santim arasında değişmektedir. Erkek Sibirya Kurtlarının kilosu 22,5 kilo ile 27 kilo arasında değişiklik göstermektedir. Dişi Sibirya Kurtlarının ise 16 ile 22,5 kilo arasında değişiklik göstermektedir.
]]>